Školní vzdělávací program

Školní vzdělávací program Základní umělecké školy Miroslav – aktualizace listopad 2024

Celý dokument ve formátu PDF ke stažení na tomto odkazu.

 

Školní vzdělávací program

 

Základní umělecké školy Miroslav,

příspěvkové organizace

 

 

 

 

  1. Identifikační údaje

 

Název ŠVP:  Školní vzdělávací program Základní umělecké školy Miroslav

 

Předkladatel:

 

 

Zřizovatel:

  • Kontakty: Telefon: 54165 1111, Fax: 54165 1209, ID datové schránky: x2pbqzq

 

Platnost dokumentu od: 1. září 2012

Platnost novelizace č.1 od: 1. září 2016

Platnost novelizace č. 2 od 3. září 2018

 

Podpis ředitele: Přemysl Forst

 

 

 

  1. Charakteristika školy
  • Počet oborů, velikost:

Základní umělecká škola Miroslav se věnuje výuce ve dvou oborech – hudebním a tanečním. Zřizovatelem školy je povolena kapacita 155 žáků v hudebním oboru a 35 žáků v tanečním oboru. Naplněnost v posledních rocích byla vždy 100 %.

Do výuky jsou přijímáni žáci ve věku od 5 let. Studium je organizováno jako přípravné, studium I.stupně, studium II.stupně a studium pro dospělé.

 

  • Historie a současnost školy:

Výuka hudby v Miroslavi má tradici od poloviny 20.století. V padesátých a šedesátých letech fungovala zdejší škola jako pobočka znojemské LŠU. 1.září 1969 vznikla samostatná Lidová škola umění  Miroslav. V průběhu let se zde vždy vyučoval hudební obor, postupně se výuka rozšířila také o taneční, výtvarný a na krátkou dobu také o literárně – dramatický obor. Dva posledně jmenované obory byly ale pro nedostatek žáků postupně redukovány, až nakonec na naší škole zcela zanikly.

V současné době má škola sídlo v budově na Komenského 177/1, kde se vyučuje hudební obor, a jedno odloučené pracoviště – sál tanečního oboru na Kostelní 34. Dále se  hudební obor vyučuje na odloučených pracovištích v okolních obcích Horní Dunajovice, Hostěradice, Prosiměřice, Suchohrdly u Miroslavi a Želetice. Tato pracoviště mají sídla v budovách místních základních škol a jsou všechna zapsána v rejstříku sítě škol.

Žáci školy účinkují na pravidelných žákovských koncertech, výchovných koncertech pro mateřské a základní školy a úspěšně se účastní soutěžních přehlídek a soutěží uměleckých škol.

Absolventi školy se i nadále věnují rozličným způsobem umělecké aktivitě – z řad bývalých žáků byla založena dechová hudba Skaláci ze Skalic na Znojemsku, mnoho bývalých klavíristů se věnuje varhanní praxi v kostelech.

 

  • Charakteristika pedagogického sboru:

Základní umělecká škola Miroslav má stabilní pedagogický sbor průběžně doplňovaný učiteli mladší generace. Počet pedagogických pracovníků je 9. Na škole vyučuje 5 žen a 4 muži, věkový průměr v roce 2016 činí 40 let.

Všichni pedagogové splňují kvalifikační předpoklady stanovené zákonem o pedagogických pracovnících pro učitele základních uměleckých škol ( konzervatoř nebo VŠ obor hudebně pedagogický). Mimo výuky se většina učitelů věnuje i praktické umělecké činnosti ve svých oborech.

 

  • Dlouhodobé projekty, regionální a mezinárodní spolupráce

 

Hlavní náplní školy je poskytnutí základů vzdělávání v uměleckých oborech (hudebním a tanečním), výchova kvalitních amatérských muzikantů a tanečníků, pro které se amatérské provozování hudby a tance různých žánrů stane zálibou i v produktivním věku. Samozřejmostí zůstává vyhledávání a rozpoznávání mimořádně talentovaných žáků, kteří posléze směřují na střední či vyšší školy s uměleckým zaměřením nebo na soutěže vypsané pro umělecké školy.

ZUŠ Miroslav je díky své téměř 50tileté historii součástí kulturního života města a je vnímána jako nedílná součást místního kulturního dění. Škola pořádá vystoupení pro veřejnost a pro školy z Miroslavi a okolí, na kterých prezentuje výsledky své práce. Spolupracuje také se všemi subjekty, které projeví o partnerství zájem – např. mateřské školy, základní školy, městský úřad a spolky v obci a okolí. Pro zájemce pořádáme i další akce – např. zájezdy na divadelní představení, výchovné koncerty, koncerty učitelů, poradenství či odborné přednášky. Mezinárodní spolupráci se škola nebrání, ale v současné době se jí nevěnuje.

 

  • Vybavení školy a její podmínky

 

Škola má sídlo ve dvoupodlažní budově na Komenského 177/1, postavené v období mezi roky 1930 – 1940 a zrekonstruované v sedmdesátých letech 20. století. Jedná se o bývalou rodinnou vilu s deseti místnostmi (8 učeben, místnost školníka a sborovna), sklepem, kde je umístěna plynová kotelna, a příslušenstvím.

Škola disponuje veškerým potřebným vybavením pro standardní výuku. Ve všech učebnách je k dispozici klavír, piano či elektrický klavír. Zájemcům o výuku hudebního oboru může škola některé hudební nástroje zapůjčit – především klarinety, trubky, příčné flétny, kytary či housle. Tyto nástroje jsou průběžně doplňovány a udržovány v dobrém stavu.

Také taneční sál je dostatečně vybaven – audiotechnika, hudební archiv, taneční dresy,  zrcadlová stěna s tyčí, gymnastický běhoun, šatny a dostatečně prostorná učebna. To vše dává předpoklad pro kvalitní výuku tanečního oboru.

Výsledky své práce může škola prezentovat ve vlastním koncertním sále s kapacitou 50 diváků, případně může využívat sál kulturního domu (kapacita 500 diváků). Na odloučených pracovištích mimo Miroslav se pořádají veřejná vystoupení zpravidla v budovách místních základních škol, kde probíhá i výuka samotná.

  1. Zaměření školy a její vize

 

  • Zaměření školy

Cílem výuky v naší škole je vzbudit v žácích celoživotní lásku k umění. Vychováváme a vzděláváme je jak ke kvalitní amatérské umělecké činnosti, tak pro studium uměleckých oborů na vyšších typech uměleckých škol.

Zaměřujeme se na rozvoj individuálních schopností, na kolektivní spolupráci v jednotlivých oborech i na mezioborovou spolupráci v rámci školy.

 

 

 

  • Vize školy

             Chceme být dobře fungující uměleckou školou s kvalitním materiálním zázemím a stabilním učitelským sborem, ochotným pracovat na svém dalším zdokonalování.

Chceme vést žáky ke kulturním hodnotám a k pochopení smyslu hudby a tance.

Chceme udržovat a nadále budovat přátelské vztahy s okolím a být chápani jako vstřícná a důvěryhodná výchovně vzdělávací organizace.

 

Vizi budeme naplňovat prostřednictvím těchto kroků:

  • udržovat a rozvíjet moderní vybavení školy z hlediska materiálního i stavebního
  • dbát na další vzdělávání pedagogických pracovníků
  • prohlubovat spolupráci s rodiči
  • prohlubovat spolupráci s okolními subjekty v obci a regionu

 

 

 

  1. Výchovné a vzdělávací strategie

 

Při výchovně vzdělávacím procesu vedeme žáky k pochopení vlastní osobnosti a zodpovědnosti za jejich rozvoj. Vedeme žáky k samostatnému uměleckému vyjadřování a tvořivosti. Tuto strategii uplatňujeme ve spolupráci s rodiči.

Strategie pro kompetence k umělecké komunikaci:

  • vždy bereme ohled na věk a individuální dispozice žáka
  • využíváme názorných ukázek vyučujícího spojených s přiměřeným slovním výkladem
  • diskutujeme s žákem o prezentaci nastudovaného uměleckého díla
  • vedeme žáka ke schopnosti samostatného posouzení umělecké hodnoty díla
  • vedeme žáka ke schopnosti uceleně a jasně vyjádřit svůj postoj k dílu

 

  • Strategie pro kompetence osobnostně sociální:
  • žákům vštěpujeme důležitost pravidelné a včasné docházky do výuky
  • vedeme žáky k pravidelné domácí přípravě
  • vedeme žáky k péči o vlastní i zapůjčený majetek (hudební nástroje, pomůcky, noty…)
  • vštěpujeme žákům odpovědnost za kolektivní práci, dílo, výkon…

 

  • Strategie pro kompetence kulturní:
  • seznamujeme žáky s kulturním děním v nejbližším okolí, v regionu i v celé zemi
  • diskutujeme o kulturních osobnostech (zpěváci, hudebníci, tanečníci), kulturních subjektech (hudební skupiny, divadla, kluby atd.) a jejich uměleckém vyjadřování či programu
  • podle možností se zapojujeme do kulturních akcí v regionu

 

  1. Vzdělávací obsah uměleckých oborů

5.1 Hudební obor

 

Vzdělání v hudebním oboru ZUŠ Miroslav je zaměřeno na individuální zvládnutí zvoleného nástroje, na zapojování žáků do komorní hry nebo sborového zpěvu a na získání základních teoretických znalostí z oblasti hudby a hudebního života.

Studium hudebního oboru je členěno na přípravné studium (1-2 roky), základní studium I.stupně (7 let) a základní studium II.stupně (4 roky).

Studium II.stupně může být zahájeno jednoletým přípravným studiem, pokud je věk žáka 14 let a žák neabsolvoval I.stupeň.

Absolvování přípravného studia není podmínkou pro přijetí ke studiu I. či II.stupně.

 

V hudebním oboru ZUŠ Miroslav nabízíme výuku v těchto studijních zaměřeních:

  • Klávesové nástroje: Hra na klavír, Hra na elektronické klávesové nástroje, Hra na varhany, Hra na akordeon
  • Smyčcové nástroje: Hra na housle
  • Dechové nástroje: Hra na zobcovou flétnu, Hra na příčnou flétnu, Hra na klarinet, Hra na saxofon, Hra na trubku
  • Hra na strunné nástroje: Hra na kytaru, Hra na elektrickou kytaru
  • Hra na bicí nástroje

 

K těmto studijním zaměřením nabízíme tyto dvojice volitelných předmětů:

  • Komorní hra / Sborový zpěv – lze navštěvovat jeden nebo oba dva předměty. O zařazení si žádají žáci a konečné rozhodnutí dohodnou učitelé předmětů.
  • Hudební nauka / Hudební seminář – HN je určena pro mladší začínající žáky, HS pro začínající žáky I.stupně kterým je 10 – 13 let. O zařazení žáků rozhoduje ředitel.
  • Čtyřruční hra / Klavírní improvizace – jsou určeny pro žáky studující Hru na klavír. Lze navštěvovat jeden nebo oba dva předměty. O zařazení si žádají žáci a konečné rozhodnutí dohodnou učitelé předmětů.

 

Učební plány určují týdenní hodinou dotaci jednotlivých předmětů. Vyučované předměty se dělí na povinné, volitelné (povinné předměty, u nichž je však dána možnost volby z více předmětů), a nepovinné. Přípravné studium je ve všech studijních zaměřeních realizováno individuální nebo skupinovou výukou s maximálně dvěma žáky.

 

Vzdělávací obsahy předmětů určují závazné zvládnuté znalosti a dovednosti žáka v jednotlivých předmětech a ročnících nebo obdobích více ročníků. Vzdělávací obsahy volitelných předmětů jsou uvedeny v kapitole Volitelné předměty na konci oddílu 5.1.Hudební obor.

 

Studium pro dospělé: Vzdělávací obsah jednotlivých vyučovacích předmětů je vypracován učitelem individuálně pro každého žáka. Výuka se uskutečňuje v rozsahu jedné vyučovací hodiny týdně.

 

Přípravné studium má více variant. Zařazení žáka do konkrétní varianty navrhuje učitel hlavního nástroje. Posuzuje se věk a vyspělost žáka. Konečné rozhodnutí má ředitel školy.

Vzdělávací obsah oblasti Hudební interpretace a tvorba

5.1.1. Vzdělávací zaměření Hra na klávesové nástroje

5.1.1.1. Studijní zaměření Hra na klavír

Učební plán

I.stupeň:

Přípravné studium hry na nástroj:

Varianta č.1:

předmět: 1.pololetí 2.pololetí
Přípravná hudební výchova 1 1
Příprava ke hře na nástroj 1 1

Varianta č.2:

předmět: 1.pololetí 2.pololetí
Přípravná hudební výchova 0 0
Příprava ke hře na nástroj 1 1

Varianta č.3:

předmět: 1.pololetí 2.pololetí
Přípravná hudební výchova 0 1
Příprava ke hře na nástroj 1 1

 

Základní studium:

Vyučovací předměty: výuka: 1.r. 2.r 3.r. 4.r. 5.r. 6.r. 7.r.
Hra na klavír povinný individuální 1 1 1 1 1 1 1
Čtyřruční hra na klavír volitelný Individuální, skupinová nebo kolektivní 1* 1* 1* 1 1 1 1
Klavírní Improvizace 1* 1* 1* 1 1 1 1
Komorní hra 1* 1* 1* 1 1 1 1
Sborový zpěv 2* 2* 2* 2 2 2 2
Hudební nauka volitelný kolektivní 1 1 1 1 1
Hudební seminář 1 1 1 1 1
Hra na 2.nástroj*** nepovinný individuální / skupinová 1 1 1 1 1 1 1

II.stupeň:

Přípravné studium hry na nástroj:

Vyučovací předmět: 1.r.
Hra na klavír Povinný** individuální 1

**pro žáky kteří neabsolvovali I.stupeň a mají věk 14 let

Základní studium:

Vyučovací předměty: výuka: 1.r. 2.r 3.r. 4.r.
Hra na klavír povinný individuální 1 1 1 1
Čtyřruční hra 1 1 1 1
Klavírní Improvizace Individuální/ 1 1 1 1
Komorní hra  volitelný skupinová / kolektivní 1 1 1 1
Sborový zpěv 1 1 1 1
Hra na 2.nástroj nepovinný individuální / skupinová 1 1 1 1

* nepovinný předmět , *** hra na druhý nástroj se řídí vzdělávacím obsahem pro tento nástroj

 

Vzdělávací obsah vyučovacích předmětů:

 

Vyučovací předmět: Hra na klavír

I.Stupeň:

 

Přípravné studium:

Žák:

  • si osvojuje základní pianistické návyky – správné sedění, poloha rukou a nohou
  • rozvíjí hudební představivost
  • v úhozu praktikuje portamento
  • hraje lidové písně podle sluchu na 5ti tónech s doprovodem „dudácké kvinty“
  • rozvíjí hru podle not (dle individuální vyspělosti)
  • při doprovodu písně používá funkce T – D – S

 

Základní studium:

 

1.ročník:

Žák:

  • upevňuje správné návyky pro sedění u klavíru
  • osvojuje si úhozy staccato, legato
  • hraje podle not v houslovém, popř. basovém klíči
  • seznamuje se s dynamikou hry
  • hraje stupnice rukama zvlášť, popř. dohromady protipohybem
  • zvládá hru krátkých skladbiček, hru zpaměti, 4ruční hru na klavír

 

2.ročník:

Žák:

  • pracuje na zlepšení pianistických návyků – sedění, úhoz, paže, nohy
  • střídá úhoz staccato – legato
  • využívá při hře důraz – odtah
  • seznamuje se s pedalizací
  • zvládá hru dalších rytmických prvků – synkopy, trioly
  • hraje stupnice dohromady protipohybem, popř. rovným pohybem

 

3.ročník:

Žák:

  • rozvíjí dynamiku hry a frázování
  • hraje výběr stupnic dur i moll protipohybem, resp. rovným pohybem
  • rozvíjí pedalizaci na náročnějších skladbách
  • vnímá náladu skladby a je schopen ji přiměřeně vyjádřit
  • hraje 4ručně s učitelem nebo s druhým žákem

 

4.ročník:

Žák:

  • hraje skladby různých stylů přiměřené náročnosti
  • uplatňuje sluchovou sebekontrolu
  • hraje jednoduché skladby „z listu“
  • dokáže jednoduše slovně vyjádřit charakter skladby
  • získává návyky pro komorní hru

 

5.ročník:

Žák:

  • hraje stupnice rovným nebo kombinovaným pohybem
  • do hry zapojuje melodické ozdoby
  • hraje skladby rozličných forem – sonáta, menuet, polyfonní skladby
  • seznamuje se s tvorbou 20.století
  • zvládá jednoduché klavírní doprovody k jiným nástrojům
  • umí zvolit odpovídající tempo skladby

 

6.ročník:

Žák:

  • upevňuje si správné návyky z předchozích ročníků
  • zvládá hru dvojhlasně, vícehlas, polyfonní skladby
  • interpretuje žánrově a stylově odlišný repertoár
  • zvládá hru složitějších rytmických a melodických prvků
  • hraje zpaměti, 4ručně, dokáže zahrát „z listu“
  • získané dovednosti uplatňuje v komorní hře či souboru

 

7.ročník:

Žák:

  • má zažité správné návyky hry na klavír
  • využívá zvukových možností nástroje, ovládá frázování
  • rozvíjí všechny dosud osvojené typy úhozů
  • dokáže ve skladbě vhodně použít tempové změny, výraz, dynamiku, pedál, agogiku
  • spolupodílí se na výběru skladeb
  • nastuduje samostatně absolventský repertoár I.stupně

 

II.Stupeň:

 

Přípravné studium:

Žák:

  • si osvojuje základní pianistické návyky – správné sedění, poloha rukou a nohou
  • ovládá znalost notového zápisu

 

  1. ročník:

Žák:

  • zvládá nastudovat skladby rozličných stylů, období a žánrů, přiměřené jeho  individuálním schopnostem a využívá všechny doposud získané dovednosti a znalosti
  • spolupodílí se na výběru repertoáru
  • uplatňuje svůj postoj při interpretaci skladeb odlišných žánrů a stylů
  • dokáže sám navrhnout pedalizaci, prstoklad, dynamiku v klavírní skladbě
  • ovládá klavírní doprovody přiměřené náročnosti

 

2.ročník:

Žák:

  • zvládá skladby náročnější na rozsah, techniku, výraz hry
  • samostatně nastuduje skladbu
  • prohlubuje si znalosti poslechem interpretace dalších klavíristů
  • ovládá všeobecný přehled o klavírní tvorbě
  • přiměřeně ovládá a prohlubuje hru z listu a improvizaci

 

3.ročník:

Žák:

  • uvede příklady významných světových a českých autorů různých stylových období a žánrů
  • používá P i L pedál
  • má ujasněné zaměření své hráčské osobnosti
  • podle možností a příležitostí se zapojuje do hudebního dění

 

4.ročník:

Žák:

  • studium druhého stupně zakončí skladbami přiměřeného významu, charakteru a obtížnosti
  • hráčky se profiluje podle svých zájmů a preferencí
  • hraje v duu či jiném hráčském uskupení
  • vystihne a zformuluje vhodný způsob interpretace skladeb různých stylových období a žánrů

 

Vyučovací předměty:

Čtyřruční hra na klavír, Klavírní improvizace, Komorní hra, Sborový zpěv, Hudební nauka a Hudební seminář jsou uvedeny v kapitole Volitelné předměty na konci oddílu 5.1.Hudební obor.

 

 

5.1.1.2. Studijní zaměření Hra na elektronické klávesové nástroje (EKN)

 

Učební plán

I.stupeň:

Přípravné studium hry na nástroj:

Varianta č.1:

předmět: 1.pololetí 2.pololetí
Přípravná hudební výchova 1 1
Příprava ke hře na nástroj 1 1

Varianta č.2:

předmět: 1.pololetí 2.pololetí
Přípravná hudební výchova 0 0
Příprava ke hře na nástroj 1 1

Varianta č.3:

předmět: 1.pololetí 2.pololetí
Přípravná hudební výchova 0 1
Příprava ke hře na nástroj 1 1

 

Základní studium:

Vyučovací předměty: výuka: 1.r. 2.r 3.r. 4.r. 5.r. 6.r. 7.r.
Hra na EKN povinný Individuální / skupinová 1 1 1 1 1 1 1
Komorní hra volitelný Skupinová / kolektivní  1* 1* 1* 1 1 1 1
Sborový zpěv  2* 2* 2* 2 2 2 2
Hudební nauka volitelný kolektivní 1 1 1 1 1
Hudební seminář 1 1 1 1 1
Hra na 2.nástroj*** nepovinný individuální a skupinová 1 1 1 1 1 1 1

Výuka Hry na EKN probíhá individuálně nebo ve skupině 2 – 4 žáků.

 

II.stupeň:

Přípravné studium hry na nástroj:

Vyučovací předmět: 1.r.
Hra na EKN Povinný** individuální 1

**pro žáky kteří neabsolvovali I.stupeň a mají věk 14 let

 

Základní studium:

Vyučovací předměty: výuka: 1.r. 2.r 3.r. 4.r.
Hra na EKN povinný individuální 1 1 1 1
Komorní hra volitelný Skupinová / kolektivní 1 1 1 1
Sborový zpěv 1 1 1 1
Hra na 2.nástroj*** nepovinný individuální / skupinová 1 1 1 1

* nepovinný předmět , *** hra na druhý nástroj se řídí vzdělávacím obsahem pro tento nástroj

Vzdělávací obsah vyučovacích předmětů:

 

Vyučovací předmět: Hra na EKN

I.Stupeň:

 

Přípravné studium:

Žák:

  • si osvojuje základní návyky pro hru na EKN – správné sedění, poloha rukou a nohou
  • střídá hlasové rejstříky během hry
  • v úhozu praktikuje portamento
  • hraje lidové písně podle sluchu na 5ti tónech s doprovodem „dudácké kvinty“
  • rozvíjí hru podle not (dle individuální vyspělosti)
  • při doprovodu písně používá funkce T – D – S

 

Základní studium:

 

1.ročník:

Žák:

  • ovládá základní funkce EKN
  • osvojuje si úhozy staccato, legato
  • hraje podle not v houslovém, popř. basovém klíči
  • hraje stupnice PR s akordickým doprovodem LR, střídá akordy I, II, V.
  • hraje stupnice rukama zvlášť, popř. dohromady protipohybem
  • zvládá hru krátkých skladbiček, hru zpaměti

 

2.ročník:

Žák:

  • ovládá výběr základních rejstříků EKN – piano, smyčce, dechy
  • střídá úhoz staccato – legato
  • využívá při hře důraz – odtah
  • seznamuje se s pedalizací
  • zvládá hru dalších rytmických prvků – synkopy, trioly
  • vnímá náladu skladby a je schopen ji přiměřeně vyjádřit

 

3.ročník:

Žák:

  • hraje výběr stupnic dur i moll protipohybem, resp. rovným pohybem
  • hraje stupnice PR s akordickým doprovodem LR – zapojuje i další stupně akordů
  • rozvíjí pedalizaci na náročnějších skladbách
  • prezentuje se na veřejných vystoupeních
  • hraje spolu s učitelem nebo s druhým žákem

4.ročník:

Žák:

  • propojuje získané technické a výrazové dovednosti při interpretaci
  • hraje skladby různých stylů přiměřené náročnosti
  • ovládá další prvky nastavení nástroje – split, layer, transpozice…
  • hraje jednoduché skladby „z listu“
  • používá automatický doprovod, Intro, Ending, Fill, Variace
  • získává návyky pro komorní hru

 

5.ročník:

Žák:

  • hraje stupnice rovným nebo kombinovaným pohybem
  • zapojuje do repertoáru skladby jako např. menuet, jazz, swing atd.
  • rozvíjí znalost pravidel pro vhodný výběr stylu hry
  • do hry zapojuje melodické ozdoby
  • zvládá jednoduché doprovody k jiným nástrojům
  • využívá zvukových možností nástroje

 

6.ročník:

Žák:

  • upevňuje si správné návyky z předchozích ročníků
  • zvládá hru dvojhlasně, vícehlas
  • zvládá charakterově odlišný repertoár, uplatňuje sluchovou sebekontrolu
  • zvládá hru složitějších rytmických a melodických prvků
  • hraje zpaměti, dokáže zahrát „z listu“ přiměřeně náročnou skladbu
  • získané dovednosti uplatňuje v komorní hře či souboru

 

7.ročník:

Žák:

  • má zažité správné návyky hry na EKN
  • hraje stupnice dur a moll rovným, popř. kombinovaným pohybem
  • dokáže ve skladbě vhodně použít tempové změny, výraz, dynamiku, pedál
  • spolupodílí se na výběru skladeb
  • samostatně nastuduje absolventský repertoár I.stupně

 

II.Stupeň:

 

Přípravné studium:

Žák:

  • osvojuje si základní návyky hry na EKN – správný postoj či sedění, poloha rukou a nohou
  • ovládá znalost notového zápisu

 

  1. ročník:

Žák:

  • zvládá nastudovat skladby rozličných stylů, období a žánrů, přiměřené jeho  individuálním schopnostem
  • hraje v duu či jiném vícečlenném hráčském uskupení
  • uplatňuje svůj postoj při interpretaci díla
  • dokáže sám navrhnout pedalizaci, prstoklad a dynamiku ve skladbě
  • ovládá doprovodné styly přiměřené náročnosti

 

2.ročník:

Žák:

  • zvládá skladby náročnější na rozsah, techniku, výraz hry
  • samostatně nastuduje skladbu
  • prohlubuje si znalosti poslechem interpretace dalších hráčů na EKN
  • ovládá všeobecný přehled o EKN – Značky nástrojů, použité technologie, odlišnosti
  • přiměřeně ovládá a prohlubuje hru z listu a improvizaci

 

3.ročník:

Žák:

  • samostatně při hře aplikuje získané znalosti a zkušenosti
  • vystihne a zformuluje vhodný způsob interpretace skladeb různých stylových období a žánrů
  • má všeobecný přehled o dostupné literatuře pro nástroj a o českých a světových autorech
  • ovládá možnosti zapojení EKN a ozvučení

 

4.ročník:

Žák:

  • studium druhého stupně zakončí skladbami přiměřeného významu, charakteru a obtížnosti ve kterých využívá doposud získané znalosti a dovednosti
  • používá vokalizer, sequencer atd. – podle možností nástroje
  • hráčsky se profiluje podle svého zájmu a preferencí
  • samostatně vysvětlí názor na interpretaci díla

 

Vyučovací předměty:

Komorní hra, Sborový zpěv, Hudební nauka a Hudební seminář jsou uvedeny v kapitole Volitelné předměty na konci oddílu 5.1.Hudební obor.

5.1.1.3. Studijní zaměření Hra na varhany

Učební plán

  1. stupeň:

Přípravné studium hry na nástroj:

Varianta č. 1:

předmět: 1.pololetí 2.pololetí
Přípravná hudební výchova 1 1
Příprava ke hře na nástroj 1 1

Varianta č.2:

předmět: 1.pololetí 2.pololetí
Přípravná hudební výchova 0 0
Příprava ke hře na nástroj 1 1

Varianta č.3:

předmět: 1.pololetí 2.pololetí
Přípravná hudební výchova 0 1
Příprava ke hře na nástroj 1 1

 

Základní studium:

Vyučovací předměty: výuka: 1.r. 2.r 3.r. 4.r. 5.r. 6.r. 7.r.
Hra na varhany povinný individuální 1 1 1 1 1 1 1
Komorní hra volitelný Skupinová / kolektivní  1* 1* 1* 1 1 1 1
Sborový zpěv  2* 2* 2* 2 2 2 2
Hudební nauka volitelný kolektivní 1 1 1 1 1
Hudební seminář 1 1 1 1 1
Hra na 2.nástroj*** nepovinný individuální a skupinová 1 1 1 1 1 1 1

 

II.stupeň:

Přípravné studium hry na nástroj:

Vyučovací předmět: 1.r.
Hra na varhany Povinný** individuální 1

**pro žáky kteří neabsolvovali I. stupeň a mají věk 14 let

 

Základní studium:

Vyučovací předměty: výuka: 1.r. 2.r 3.r. 4.r.
Hra na varhany povinný individuální 1 1 1 1
Komorní hra volitelný Skupinová / kolektivní 1 1 1 1
Sborový zpěv 1 1 1 1
Hra na 2. nástroj*** nepovinný individuální / skupinová 1 1 1 1

* nepovinný předmět , *** hra na druhý nástroj se řídí vzdělávacím obsahem pro tento nástroj

Vzdělávací obsah vyučovacích předmětů:

 

Vyučovací předmět: Hra na varhany

I.Stupeň:

 

Přípravné studium:

Žák:

  • si osvojuje základní návyky pro hru na varhany – správné sedění, poloha rukou a nohou
  • střídá hlasové rejstříky během hry
  • v úhozu praktikuje portamento
  • hraje lidové písně podle sluchu na 5ti tónech s doprovodem „dudácké kvinty“
  • rozvíjí hru podle not (dle individuální vyspělosti)
  • při doprovodu písně používá funkce T – D – S

 

 

Základní studium:

 

1.ročník:

Žák:

  • ovládá základní funkce varhan
  • osvojuje si úhozy staccato, legato
  • hraje podle not v houslovém, popř. basovém klíči
  • hraje stupnice rukama zvlášť, popř. dohromady protipohybem
  • zvládá hru krátkých skladbiček, hru zpaměti

 

2.ročník:

Žák:

  • ovládá výběr základních rejstříků varhan
  • střídá úhoz staccato – legato
  • využívá při hře důraz – odtah
  • seznamuje se s pedalizací
  • zvládá hru dalších rytmických prvků – synkopy, trioly
  • vnímá náladu skladby a je schopen ji přiměřeně vyjádřit

 

3.ročník:

Žák:

  • hraje výběr stupnic dur i moll protipohybem, resp. rovným pohybem
  • rozvíjí pedalizaci na náročnějších skladbách
  • prezentuje se na veřejných vystoupeních
  • hraje spolu s učitelem nebo s druhým žákem

4.ročník:

Žák:

  • propojuje získané technické a výrazové dovednosti při interpretaci
  • hraje skladby různých stylů přiměřené náročnosti
  • je seznámen s dvouhlasou polyfonií
  • hraje jednoduché skladby „z listu“
  • získává návyky pro komorní hru

 

5.ročník:

Žák:

  • hraje stupnice rovným nebo kombinovaným pohybem
  • zapojuje do repertoáru žánrově rozličné skladby
  • do hry zapojuje melodické ozdoby
  • zvládá jednoduché doprovody k jiným nástrojům
  • využívá zvukových možností nástroje

 

6.ročník:

Žák:

  • upevňuje si správné návyky z předchozích ročníků
  • zvládá hru dvojhlasně, vícehlas
  • zvládá charakterově odlišný repertoár, uplatňuje sluchovou sebekontrolu
  • zvládá hru složitějších rytmických a melodických prvků
  • hraje zpaměti, dokáže zahrát „z listu“ přiměřeně náročnou skladbu
  • získané dovednosti uplatňuje v komorní hře či souboru

 

7.ročník:

Žák:

  • má zažité správné návyky hry na varhany
  • hraje stupnice dur a moll rovným, popř. kombinovaným pohybem
  • dokáže ve skladbě vhodně použít tempové změny, výraz, dynamiku
  • spolupodílí se na výběru skladeb
  • samostatně nastuduje absolventský repertoár I. stupně

 

II.Stupeň:

 

Přípravné studium:

Žák:

  • osvojuje si základní návyky hry na varhany – správný postoj či sedění, poloha rukou a nohou
  • ovládá znalost notového zápisu

 

  1. ročník:

Žák:

  • zvládá nastudovat skladby rozličných stylů, období a žánrů, přiměřené jeho  individuálním schopnostem
  • hraje v duu či jiném vícečlenném hráčském uskupení
  • uplatňuje svůj postoj při interpretaci díla
  • dokáže sám navrhnout pedalizaci, prstoklad a dynamiku ve skladbě

 

  1. ročník:

Žák:

  • zvládá skladby náročnější na rozsah, techniku, výraz hry
  • samostatně nastuduje skladbu
  • prohlubuje si znalosti poslechem interpretace dalších hráčů na varhany
  • ovládá všeobecný přehled o varhanách – Značky nástrojů, použité technologie, odlišnosti
  • přiměřeně ovládá a prohlubuje hru z listu a improvizaci

 

3.ročník:

Žák:

  • samostatně při hře aplikuje získané znalosti a zkušenosti
  • vystihne a zformuluje vhodný způsob interpretace skladeb různých stylových období a žánrů
  • má všeobecný přehled o dostupné literatuře pro nástroj a o českých a světových autorech
  • ovládá zvukové možnosti varhan

 

4.ročník:

Žák:

  • studium druhého stupně zakončí skladbami přiměřeného významu, charakteru a obtížnosti ve kterých využívá doposud získané znalosti a dovednosti
  • využívá v maximální míře technické možnosti nástroje
  • hráčsky se profiluje podle svého zájmu a preferencí
  • samostatně vysvětlí názor na interpretaci díla

 

Vyučovací předměty:

Komorní hra, Sborový zpěv, Hudební nauka a Hudební seminář jsou uvedeny v kapitole Volitelné předměty na konci oddílu 5.1.Hudební obor.

 

 

5.1.1.4. Studijní zaměření Hra na akordeon

Učební plán

  1. stupeň:

Přípravné studium hry na nástroj:

Varianta č. 1:

předmět: 1.pololetí 2.pololetí
Přípravná hudební výchova 1 1
Příprava ke hře na nástroj 1 1

Varianta č.2:

předmět: 1.pololetí 2.pololetí
Přípravná hudební výchova 0 0
Příprava ke hře na nástroj 1 1

Varianta č.3:

předmět: 1.pololetí 2.pololetí
Přípravná hudební výchova 0 1
Příprava ke hře na nástroj 1 1

 

Základní studium:

Vyučovací předměty: výuka: 1.r. 2.r 3.r. 4.r. 5.r. 6.r. 7.r.
Hra na akordeon povinný individuální 1 1 1 1 1 1 1
Komorní hra volitelný Skupinová / kolektivní  1* 1* 1* 1 1 1 1
Sborový zpěv  2* 2* 2* 2 2 2 2
Hudební nauka volitelný kolektivní 1 1 1 1 1
Hudební seminář 1 1 1 1 1
Hra na 2.nástroj*** nepovinný individuální a skupinová 1 1 1 1 1 1 1

 

II.stupeň:

Přípravné studium hry na nástroj:

Vyučovací předmět: 1.r.
Hra na akordeon Povinný** individuální 1

**pro žáky kteří neabsolvovali I. stupeň a mají věk 14 let

 

Základní studium:

Vyučovací předměty: výuka: 1.r. 2.r 3.r. 4.r.
Hra na akordeon povinný individuální 1 1 1 1
Komorní hra volitelný Skupinová / kolektivní 1 1 1 1
Sborový zpěv 1 1 1 1
Hra na 2. nástroj*** nepovinný individuální / skupinová 1 1 1 1

* nepovinný předmět , *** hra na druhý nástroj se řídí vzdělávacím obsahem pro tento nástroj

Vzdělávací obsah vyučovacích předmětů:

 

Vyučovací předmět: Hra na akordeon

I.Stupeň:

 

Přípravné studium:

Žák:

  • si osvojuje základní návyky pro hru na akordeon – správné sedění a poloha rukou
  • střídá hlasové rejstříky během hry
  • v úhozu praktikuje portamento
  • hraje lidové písně podle sluchu na 5ti tónech s doprovodem „dudácké kvinty“
  • rozvíjí hru podle not (dle individuální vyspělosti)
  • při doprovodu písně používá funkce T – D – S

 

 

Základní studium:

 

1.ročník:

Žák:

  • ovládá základní rejstřík akordeonu
  • osvojuje si úhozy staccato, legato
  • hraje podle not v houslovém, popř. basovém klíči
  • hraje stupnice rukama zvlášť, popř. dohromady
  • zvládá hru krátkých skladbiček, hru zpaměti

 

2.ročník:

Žák:

  • střídá úhoz staccato – legato
  • využívá při hře důraz – odtah
  • zvládá hru dalších rytmických prvků – synkopy, trioly
  • vnímá náladu skladby a je schopen ji přiměřeně vyjádřit

 

3.ročník:

Žák:

  • hraje výběr stupnic dur i moll
  • rozvíjí hru levou rukou na náročnějších skladbách
  • prezentuje se na veřejných vystoupeních
  • hraje spolu s učitelem nebo s druhým žákem

4.ročník:

Žák:

  • propojuje získané technické a výrazové dovednosti při interpretaci
  • hraje skladby různých stylů přiměřené náročnosti
  • hraje jednoduché skladby „z listu“
  • získává návyky pro komorní hru

 

5.ročník:

Žák:

  • zahrnuje do repertoáru žánrově rozličné skladby
  • do hry vkládá melodické ozdoby
  • zvládá jednoduché doprovody k jiným nástrojům
  • využívá zvukových možností nástroje

 

6.ročník:

Žák:

  • upevňuje si správné návyky z předchozích ročníků
  • zvládá hru dvojhlasně, vícehlas
  • zvládá charakterově odlišný repertoár, uplatňuje sluchovou sebekontrolu
  • zvládá hru složitějších rytmických a melodických prvků
  • hraje zpaměti, dokáže zahrát „z listu“ přiměřeně náročnou skladbu
  • získané dovednosti uplatňuje v komorní hře či souboru

 

7.ročník:

Žák:

  • má zažité správné návyky hry na akordeon
  • hraje stupnice dur a moll
  • dokáže ve skladbě vhodně použít tempové změny, výraz, dynamiku
  • spolupodílí se na výběru skladeb
  • samostatně nastuduje absolventský repertoár I. stupně

 

II.Stupeň:

 

Přípravné studium:

Žák:

  • osvojuje si základní návyky hry na akordeon – správný postoj či sedění, poloha rukou
  • ovládá znalost notového zápisu

 

  1. ročník:

Žák:

  • zvládá nastudovat skladby rozličných stylů, období a žánrů, přiměřené jeho  individuálním schopnostem
  • hraje v duu či jiném vícečlenném hráčském uskupení
  • uplatňuje svůj postoj při interpretaci díla
  • dokáže sám navrhnout prstoklad a dynamiku ve skladbě

 

  1. ročník:

Žák:

  • zvládá skladby náročnější na rozsah, techniku, výraz hry
  • samostatně nastuduje skladbu
  • prohlubuje si znalosti poslechem interpretace dalších hráčů na akordeon
  • ovládá všeobecný přehled o akordeonu – Značky nástrojů, použité technologie, odlišnosti
  • přiměřeně ovládá a prohlubuje hru z listu a improvizaci

 

3.ročník:

Žák:

  • samostatně při hře aplikuje získané znalosti a zkušenosti
  • vystihne a zformuluje vhodný způsob interpretace skladeb různých stylových období a žánrů
  • má všeobecný přehled o dostupné literatuře pro nástroj a o českých a světových autorech
  • ovládá zvukové možnosti akordeonu

 

4.ročník:

Žák:

  • studium druhého stupně zakončí skladbami přiměřeného významu, charakteru a obtížnosti ve kterých využívá doposud získané znalosti a dovednosti
  • využívá v maximální míře technické možnosti nástroje
  • hráčsky se profiluje podle svého zájmu a preferencí
  • samostatně vysvětlí názor na interpretaci díla

 

Vyučovací předměty:

Komorní hra, Sborový zpěv, Hudební nauka a Hudební seminář jsou uvedeny v kapitole Volitelné předměty na konci oddílu 5.1.Hudební obor.

5.1.2. Vzdělávací zaměření Hra na smyčcové  nástroje

5.1.2.1. Studijní zaměření Hra na housle

 

Učební plán

I.stupeň:

Přípravné studium hry na nástroj:

Varianta č.1:

předmět: 1.pololetí 2.pololetí
Přípravná hudební výchova 1 1
Příprava ke hře na nástroj 1 1

Varianta č.2:

předmět: 1.pololetí 2.pololetí
Přípravná hudební výchova 0 0
Příprava ke hře na nástroj 1 1

Varianta č.3:

předmět: 1.pololetí 2.pololetí
Přípravná hudební výchova 0 1
Příprava ke hře na nástroj 1 1

 

Základní studium:

Vyučovací předměty: výuka: 1.r. 2.r 3.r. 4.r. 5.r. 6.r. 7.r.
Hra na housle povinný individuální 1 1 1 1 1 1 1
Komorní hra volitelný Skupinová / kolektivní  1* 1* 1* 1 1 1 1
Sborový zpěv 2 2* 2* 2 2 2 2
Hudební nauka volitelný kolektivní 1 1 1 1 1
Hudební seminář 1 1 1 1 1
Hra na 2.nástroj*** nepovinný individuální / skupinová 1 1 1 1 1 1 1

 

II.stupeň:

Přípravné studium hry na nástroj:

Vyučovací předmět: 1.r.
Hra na housle Povinný** individuální 1

**pro žáky kteří neabsolvovali I.stupeň a mají věk 14 let

 

Základní studium:

Vyučovací předměty: výuka: 1.r. 2.r 3.r. 4.r.
Hra na housle povinný individuální 1 1 1 1
Komorní hra volitelný Skupinová / kolektivní 1 1 1 1
Sborový zpěv 1 1 1 1
Hra na 2.nástroj*** nepovinný individuální / skupinová 1 1 1 1

* nepovinný předmět , *** hra na druhý nástroj se řídí vzdělávacím obsahem pro tento nástroj

Vzdělávací obsah vyučovacích předmětů:

 

Vyučovací předmět: Hra na housle

I.Stupeň:

 

Přípravné studium:

Žák:

  • je seznámen s nástrojem a jeho zvukem
  • ovládá správné a přirozené držení těla, houslí a smyčce
  • umí postavit prsty na strunu ve zvoleném dur nebo moll prstokladu
  • vede správně smyčec na strunách
  • ovládá notový zápis prázdných strun, hru lidové písně, začíná hru z not

 

Základní studium:

 

1.ročník:

Žák:

  • správně drží nástroj a smyčec, má správné držení těla
  • ovládá prsty v prstokladech dur a moll
  • orientuje se v notovém zápisu v základním prstokladu dur a moll
  • ovládá plynulou souhru obou rukou v písních a snadných skladbičkách
  • ovládá hru CSM, dělení smyčce (DP, HP)
  • hraje s doprovodem nástroje, hraje zpaměti

 

2.ročník:

Žák:

  • zvládá prstoklad dur a moll v kombinaci na dvou strunách
  • orientuje se v notovém zápisu v 1. poloze na všech strunách
  • používá základní smyky – legato, detache a kombinuje je
  • je schopen zahrát částmi smyčce: DP, HP, CSM, STŘ.
  • hraje dynamicky p – mf – f
  • zdokonaluje hru s doprovodem, hru zpaměti

 

3.ročník:

Žák:

  • zvládá smyky  detache – legato – staccato a kombinuje je
  • rozvíjí hru s dynamikou – cresc. a decresc.
  • vnímá náladu skladby a je schopen ji přiměřeně vyjádřit
  • hraje zpaměti přiměřeně rozsáhlé skladby
  • zvládá souhru s dalším nástrojem podle svých možností
  • orientuje se v jednoduchých notových útvarech a jejich notovém zápisu

 

4.ročník:

Žák:

  • umí tvořit kvalitní tón a používá širší dynamické odstíny
  • systematicky rozvíjí svoje rytmické nadání
  • k dosavadním smykům přiřazuje další – martellé
  • ovládá všechny prstoklady v 1. poloze
  • seznamuje se s notovým zápisem ve 3. poloze pomocí stupnic
  • postupně aplikuje 3. polohu v etudách a přednesech
  • výraz skladby podpoří pomocí vibráta
  • uplatňuje se v komorní hře, hraje zpaměti

 

5.ročník:

Žák:

  • ovládá hru v 1. a 3. poloze a jejich plynulé výměny
  • zdokonaluje smyčcovou techniku a sforzatto a základy spiccata
  • v přednesu samostatně aplikuje rozšíření dynamických prvků
  • podle svých možností a schopností využívá vibráto
  • zvládá základy hry z listu
  • uplatňuje se v komorní hře

 

6.ročník:

Žák:

  • pokračuje ve studiu poloh, orientuje se v polohách a seznamuje se s jejich výměnami
  • upevňuje intonační jistotu v polohách a jejich výměnách
  • orientuje se v notovém zápisu v různých polohách
  • zdokonaluje svoji paměť na rozsáhlejších skladbách
  • využívá výrazové prostředky podle charakteru a stylu skladby, zdokonaluje vibráto
  • rozvíjí si schopnost samostatného studia
  • ovládá přiměřeně hru z listu, zapojuje se do KH

 

7.ročník:

Žák:

  • zvládá hru ve vyšších polohách
  • využívá při hře všechny technické a výrazové dovednosti a je schopen jejich samostatné aplikace
  • samostatně nastuduje a interpretuje repertoár při absolventském výkonu
  • rozvíjí vlastní hudební představy, vnímá odlišnosti výrazových prostředků různých stylových období a žánrů
  • orientuje se v zápise interpretovaných skladeb, rozeznává jejich základní členění, tóninové vztahy a vazbu melodie

II.Stupeň:

 

Přípravné studium:

Žák:

  • osvojuje si základní návyky hry na housle – správný postoj  a polohy rukou
  • ovládá znalost notového zápisu

 

1.ročník:

Žák:

  • upevňuje a rozvíjí technické a výrazové dovednosti, využívá volný pohyb levé ruky
  • orientuje se v notovém zápise, samostatně řeší interpretaci
  • upevňuje a rozvíjí tónovou barevnost a kvalitu
  • zdokonaluje intonační jistotu a technickou přesnost při hře v polohách

 

2.ročník:

Žák:

  • zvládá skladby náročnější na rozsah, techniku, výraz hry
  • prohlubuje si znalosti poslechem interpretace dalších houslistů
  • ovládá všeobecný přehled o houslové tvorbě
  • přiměřeně ovládá a prohlubuje hru z listu a improvizaci

 

3.ročník:

Žák:

  • vystihne a zformuluje vhodný způsob interpretace skladeb různých stylových období a žánrů
  • seznamuje se s dalšími druhy smyků a aplikuje je
  • nadále zpřesňuje intonační jistotu při hře ve vyšších polohách
  • udržuje a rozvíjí tónovou kulturu a technickou zběhlost

 

4.ročník:

Žák:

  • podílí se na výběru absolventského repertoáru, upřednostňuje oblíbený styl, žánr…
  • rozvíjí hru z listu, improvizaci
  • samostatně vysvětlí názor na interpretaci díla
  • je schopen zapojit se do různorodých hudebních uskupení a samostatně se projevit
  • profiluje se podle svého zájmu a preferencí

 

Vyučovací předměty:

Komorní hra, Sborový zpěv, Hudební nauka a Hudební seminář jsou uvedeny v kapitole Volitelné předměty na konci oddílu 5.1.Hudební obor.

 

5.1.3. Vzdělávací zaměření Hra na dechové nástroje

5.1.3.1 Studijní zaměření Hra na zobcovou flétnu

Učební plán

I.stupeň:

Přípravné studium hry na nástroj:

Varianta č.1:

předmět: 1.pololetí 2.pololetí
Přípravná hudební výchova 1 1
Příprava ke hře na nástroj 1 1

Varianta č.2:

předmět: 1.pololetí 2.pololetí
Přípravná hudební výchova 0 0
Příprava ke hře na nástroj 1 1

Varianta č.3:

předmět: 1.pololetí 2.pololetí
Přípravná hudební výchova 0 1
Příprava ke hře na nástroj 1 1

 

Základní studium:

Vyučovací předměty: výuka: 1.r. 2.r 3.r. 4.r. 5.r. 6.r. 7.r.
Hra na zobcovou flétnu povinný Individuální / skupinová 1 1 1 1 1 1 1
Komorní hra volitelný Skupinová / kolektivní  1* 1* 1* 1 1 1 1
Sborový zpěv 2* 2* 2* 2 2 2 2
Hudební nauka volitelný kolektivní 1 1 1 1 1
Hudební seminář 1 1 1 1 1
Hra na 2.nástroj*** nepovinný individuální / skupinová 1 1 1 1 1 1 1

Výuka Hry na zobcovou flétnu probíhá individuálně nebo ve skupině 2 – 4 žáků.

 

II.stupeň:

Přípravné studium hry na nástroj:

Vyučovací předmět: 1.r.
Hra na zobcovou flétnu Povinný** individuální 1

**pro žáky kteří neabsolvovali I.stupeň a mají věk 14 let

 

Základní studium:

Vyučovací předměty: výuka: 1.r. 2.r 3.r. 4.r.
Hra na zobcovou flétnu povinný Individuální / skupinová 1 1 1 1
Komorní hra volitelný Skupinová / kolektivní 1 1 1 1
Sborový zpěv 1 1 1 1
Hra na 2.nástroj*** nepovinný individuální / skupinová 1 1 1 1

* nepovinný předmět , *** hra na druhý nástroj se řídí vzdělávacím obsahem pro tento nástroj

 

Vzdělávací obsah vyučovacích předmětů:

 

Vyučovací předmět: Hra na zobcovou flétnu

I.Stupeň:

 

Přípravné studium:

Žák:

  • má osvojené návyky správného postoje
  • začíná ovládat brániční dýchání
  • nasazuje správnou technikou tón

 

Základní studium:

 

1.ročník:

Žák:

  • upevňuje si správné návyky – postoj, brániční dýchání, postavení rukou a prstů
  • hraje tenuto a legato po dvou tónech, ovládá správné nasazení tónu
  • hraje noty celé, půlové, čtvrťové a osminové
  • hraje jednoduché melodie podle sluchu
  • zvládá hru snadných přednesových skladeb v rozsahu C1 – C2

 

2.ročník:

Žák:

  • zdokonaluje prstovou techniku, tónovou kulturu a brániční dýchání
  • hraje tenuto, legato, staccato
  • ovládá hru v taktu Alla breve
  • rozšiřuje si rozsah do dvoučárkované oktávy
  • hraje zpaměti, hraje dueta, tria

 

3.ročník:

Žák:

  • při hře aplikuje dýchání po frázích
  • rozvíjí hru tenuto, legato, staccato, portamento
  • vnímá náladu skladby a dovede ji jednoduše vyjádřit
  • orientuje se v jednoduchém hudebním útvaru a jeho zápise
  • hraje dueta, hraje zpaměti, procvičuje hru z listu

 

4.ročník:

Žák:

  • rozvíjí získané návyky a znalosti na obtížnějších skladbách
  • seznamuje se s dalšími typy zobcových fléten (S,A,T,B a sopraninová)
  • zavádí do hry melodické ozdoby
  • zapojuje se do komorní hry

 

5.ročník:

Žák:

  • aktivně se podílí na výběru repertoáru
  • ovládá transpozici
  • hraje z listu, hraje zpaměti
  • ovládá půltónovou (chromatickou) stupnici v rozsahu dvou oktáv

 

 

6.ročník:

Žák:

  • využívá dynamiku, tempové rozlišení, frázování a agogiku v celém rozsahu nástroje
  • orientuje se v notovém zápisu v různých polohách
  • zdokonaluje svoji paměť na rozsáhlejších skladbách
  • ovládá přiměřeně hru z listu

 

 

7.ročník:

Žák:

  • aktivně se podílí na výběru absolventského repertoáru, je schopen samostatného nácviku
  • využívá při hře všechny technické a výrazové dovednosti a je schopen jejich interpretace
  • rozvíjí vlastní hudební představy, vnímá odlišnosti výrazových prostředků různých stylových období a žánrů
  • orientuje se v zápise interpretovaných skladeb, rozeznává jejich základní členění, tóninové vztahy a vazbu melodie

 

II.Stupeň:

 

Přípravné studium:

Žák:

  • osvojuje si základní návyky hry na zobcovou flétnu – správný postoj  a poloha rukou
  • ovládá znalost notového zápisu

 

1.ročník:

Žák:

  • uplatňuje získané znalosti a dovednosti v celém rozsahu nástroje
  • rozšiřuje svůj repertoár podle individuálních hudebních schopností
  • upevňuje a rozvíjí tónovou kulturu
  • zdokonaluje intonační jistotu a technickou přesnost

 

2.ročník:

Žák:

  • zvládá skladby náročnější na rozsah, techniku, výraz hry
  • orientuje se v notovém zápise, samostatně řeší nástrojové techniky včetně péče o nástroj, dýchání, frázování, výraz…
  • samostatně pracuje s barvou a kvalitou tónu
  • přiměřeně ovládá a prohlubuje hru z listu a improvizaci

 

3.ročník:

Žák:

  • vystihne a zformuluje vhodný způsob interpretace skladeb různých stylových období a žánrů
  • seznamuje se s dalšími způsoby nácviku různých prvků instrumentální hry
  • nadále zpřesňuje intonační jistotu při hře s dynamikou
  • udržuje a rozvíjí tónovou kulturu a technickou zběhlost

 

4.ročník:

Žák:

  • podílí se na výběru absolventského repertoáru, upřednostňuje oblíbený styl, žánr…
  • rozvíjí hru z listu,  improvizaci
  • profiluje se podle svého zájmu a preferencí
  • samostatně vysvětlí názor na interpretaci díla
  • je schopen zapojit se do různorodých hudebních uskupení a samostatně se projevit

 

 

Vyučovací předměty:

Komorní hra, Sborový zpěv, Hudební nauka a Hudební seminář jsou uvedeny v kapitole Volitelné předměty na konci oddílu 5.1.Hudební obor.

 

 

 

 

 

5.1.3.2. Studijní zaměření Hra na příčnou flétnu

 

Učební plán

I.stupeň:

Přípravné studium hry na nástroj:

Varianta č.1:

předmět: 1.pololetí 2.pololetí
Přípravná hudební výchova 1 1
Příprava ke hře na nástroj 1 1

Varianta č.2:

předmět: 1.pololetí 2.pololetí
Přípravná hudební výchova 0 0
Příprava ke hře na nástroj 1 1

Varianta č.3:

předmět: 1.pololetí 2.pololetí
Přípravná hudební výchova 0 1
Příprava ke hře na nástroj 1 1

 

Základní studium:

Vyučovací předměty: výuka: 1.r. 2.r 3.r. 4.r. 5.r. 6.r. 7.r.
Hra na příčnou flétnu povinný individuální 1 1 1 1 1 1 1
Komorní hra volitelný Skupinová / kolektivní  1* 1* 1* 1 1 1 1
Sborový zpěv 2* 2* 2* 2 2 2 2
Hudební nauka volitelný kolektivní 1 1 1 1 1
Hudební seminář 1 1 1 1 1
Hra na 2.nástroj*** nepovinný individuální / skupinová 1 1 1 1 1 1 1

 

II.stupeň:

Přípravné studium hry na nástroj:

Vyučovací předmět: 1.r.
Hra na příčnou flétnu Povinný** individuální 1

**pro žáky kteří neabsolvovali I.stupeň a mají věk 14 let

 

Základní studium:

Vyučovací předměty: výuka: 1.r. 2.r 3.r. 4.r.
Hra na příčnou flétnu povinný individuální 1 1 1 1
Komorní hra volitelný Skupinová / kolektivní 1 1 1 1
Sborový zpěv 1 1 1 1
Hra na 2.nástroj*** nepovinný individuální / skupinová 1 1 1 1

* nepovinný předmět , *** hra na druhý nástroj se řídí vzdělávacím obsahem pro tento nástroj

Vzdělávací obsah vyučovacích předmětů:

 

Vyučovací předmět: Hra na příčnou flétnu

 

I.Stupeň:

 

Přípravné studium:

Žák:

  • podle tělesných dispozic je zařazen buď na příčnou flétnu nebo na přípravný nástroj – zpravidla zobcovou flétnu
  • má osvojené návyky správného postoje
  • začíná ovládat brániční dýchání
  • nasazuje správnou technikou tón

 

Základní studium:

Jestliže výuka probíhá v 1 – 3.ročníku na přípravný nástroj, vyučuje se individuálně nebo ve skupině 2 žáků.

 

1.ročník:

Žák:

  • ovládá brániční dýchání, správné držení nástroje, postavení rukou, držení těla
  • podle dispozic hraje na přípravný nástroj nebo flétnu
  • tvoří si flétnový nátisk a zvládá tón
  • ovládá hru tenuto, legato, staccato
  • hraje zpaměti drobné skladby přiměřené náročnosti

 

2.ročník:

Žák:

  • podle dispozic hraje na přípravný nástroj nebo flétnu
  • rozvíjí techniku tvorby flétnového tónu
  • ovládá rozsah  nástroje jedné až 1,5 oktávy
  • orientuje se v jednoduchých hudebních útvarech a jejich notovém zápisu
  • hraje jednoduché melodie podle sluchu

 

3.ročník:

Žák:

  • přechází zcela na příčnou flétnu a opouští přípravný nástroj
  • vnímá náladu skladby a je schopen ji jednoduše vyjádřit
  • do hry vkládá základní dynamické dělení p – f
  • uplatňuje se v souhře s dalším nástrojem
  • procvičuje hru z listu

 

4.ročník:

Žák:

  • využívá dosavadní získané dovednosti – technika hry a tvoření kvalitního tónu
  • rozšiřuje rozsah nástroje na 2 oktávy
  • ovládá v celém rozsahu způsoby hry tenuto, legato, staccato, portamento
  • zapojuje se do komorní hry, hraje zpaměti
  • částečně se podílí na volbě repertoáru
  • ovládá širší dynamické možnosti cresc. a decresc.

 

5.ročník:

Žák:

  • pomocí stupnic a etud prohlubuje získané dovednosti
  • využívá  tempové rozlišení, frázování, agogiku v celém rozsahu
  • rozšiřuje rozsah do tónu e3
  • do nácviku vkládá melodické ozdoby
  • interpretuje skladby přiměřené náročnosti odlišných období a žánrů

 

6.ročník:

Žák:

  • ovládá dechovou, prstovou a artikulační techniku hry na nástroj
  • při hře uplatňuje dynamiku, výrazovost, tempové změny
  • podílí se na výběru repertoáru
  • dokáže samostatně nastudovat skladbu, určit základní prvky (tempo, dynamika, nálada skladby)

 

7.ročník:

Žák:

  • spolupodílí se na výběru repertoáru na absolventské vystoupení a je schopen samostatného nastudování
  • ovládá elementární transpozici
  • používá při hře běžné prvky hudebního přednesu a přidává hru vibráto
  • orientuje se v zápise skladeb, rozeznává jejich základní členění, tóninové vztahy a linie melodií
  • zapojuje se do komorní hry

II.Stupeň:

Přípravné studium:

Žák:

  • osvojuje si základní návyky hry na flétnu – správný postoj  a poloha rukou
  • ovládá znalost notového zápisu

 

  1. a 2. ročník:

Žák:

  • uplatňuje dosud získané znalosti a dovednosti v celém rozsahu nástroje
  • orientuje se v notovém zápise a samostatně řeší danou problematiku včetně dýchání, frázování, či výrazu
  • zdokonaluje hru z listu a zapojuje se do komorní hry
  • samostatně pracuje s barvou a kvalitou tónu
  • vystihne a zformuluje vhodný způsob interpretace skladeb různých stylových období a žánrů

 

3.a 4.ročník:

Žák:

  • zapojuje se do souborů různých obsazení a žánrů
  • samostatně se rozhoduje pro interpretaci běžných výrazových prostředků – dynamika, tempové změny, agogika
  • podílí se na výběru absolventského vystoupení a názorově  se podílí na způsobu interpretace
  • profiluje se podle svého zájmu a preferencí

 

 

 

Vyučovací předměty:

Komorní hra, Sborový zpěv, Hudební nauka a Hudební seminář jsou uvedeny v kapitole Volitelné předměty na konci oddílu 5.1.Hudební obor.

 

5.1.3.3. Studijní zaměření Hra na klarinet

 

Učební plán

I.stupeň:

Přípravné studium hry na nástroj:

Varianta č.1:

předmět: 1.pololetí 2.pololetí
Přípravná hudební výchova 1 1
Příprava ke hře na nástroj 1 1

Varianta č.2:

předmět: 1.pololetí 2.pololetí
Přípravná hudební výchova 0 0
Příprava ke hře na nástroj 1 1

Varianta č.3:

předmět: 1.pololetí 2.pololetí
Přípravná hudební výchova 0 1
Příprava ke hře na nástroj 1 1

 

Základní studium:

Vyučovací předměty: výuka: 1.r. 2.r 3.r. 4.r. 5.r. 6.r. 7.r.
Hra na klarinet povinný individuální 1 1 1 1 1 1 1
Komorní hra volitelný Skupinová / kolektivní  1* 1* 1* 1 1 1 1
Sborový zpěv 2* 2* 2* 2 2 2 2
Hudební nauka volitelný kolektivní 1 1 1 1 1
Hudební seminář 1 1 1 1 1
Hra na 2.nástroj*** nepovinný individuální / skupinová 1 1 1 1 1 1 1

 

II.stupeň:

Přípravné studium hry na nástroj:

Vyučovací předmět: 1.r.
Hra na klarinet Povinný** individuální 1

**pro žáky kteří neabsolvovali I.stupeň a mají věk 14 let

 

Základní studium:

Vyučovací předměty: výuka: 1.r. 2.r 3.r. 4.r.
Hra na klarinet povinný individuální 1 1 1 1
Komorní hra volitelný Skupinová / kolektivní 1 1 1 1
Sborový zpěv 1 1 1 1
Hra na 2.nástroj*** nepovinný individuální / skupinová 1 1 1 1

* nepovinný předmět , *** hra na druhý nástroj se řídí vzdělávacím obsahem pro tento nástroj

Vzdělávací obsah vyučovacích předmětů:

 

Hra na klarinet I.stupně má na Základní umělecké škole Miroslav 2 varianty – s přípravným nástrojem a bez přípravného nástroje. O zařazení do té které varianty rozhoduje učitel podle tělesných dispozic žáka.

 

Vyučovací předmět: Hra na klarinet – varianta č.1 s přípravným nástrojem

I.Stupeň:

 

Přípravné studium:

Žák:

  • má osvojené návyky správného postoje
  • začíná ovládat brániční dýchání
  • nasazuje správnou technikou tón

 

Základní studium:

Jestliže výuka probíhá v 1 – 3.ročníku na přípravný nástroj, vyučuje se individuálně nebo ve skupině 2 žáků.

 

1.ročník:

Žák:

  • hraje na přípravný nástroj – zpravidla zobcovou flétnu, v případě zájmu žáka jiný
  • seznamuje se s klarinetem, dbá na správný postoj, brániční dýchání a nasazení tónu
  • orientuje se v jednoduchých hudebních útvarech a jejich notovém zápisu
  • zná a hraje noty celé – osminové
  • tónový rozsah c1 – c2, popř.výše
  • hraje lidové písně a jednoduché skladby zpaměti

 

2.ročník:

Žák:

  • pokračuje ve hře na přípravný nástroj a podle dispozic se nadále seznamuje s klarinetem – popis nástroje, jeho sestavení, pokus o rozeznění
  • zdokonaluje prstovou techniku pomocí etud, tónovou kulturu a správné dýchání
  • hraje tenuto, legato, staccato, hraje v taktu 2/4, 3/4, Celý a Alla breve
  • rozšiřuje rozsah o další tóny směrem nahoru
  • uplatňuje se v souhře s dalším nástrojem

 

3.ročník:

Žák:

  • pokračuje ve hře na přípravný nástroj a podle dispozic se nadále seznamuje s klarinetem – hraje tóny v šalmajové poloze, jednoduché lidové písně
  • zdokonaluje správný postoj, nadechuje se po frázích
  • při hře používá základní dynamiku p – f
  • hraje krátké melodie podle sluchu
  • vnímá náladu skladby a dovede ji jednoduše vyjádřit

 

 

 

4.ročník:

Žák:

  • hraje na klarinet, dbá na správné držení nástroje, dýchání a nasazení tónu
  • využívá rejstříku šalmajové polohy a rozšiřuje rozsah tónů směrem dolů
  • obohacuje rozsah o přefukované tóny  h1 – g2
  • ovládá přechod mezi šalmajovou a přefukovanou polohou nástroje
  • zapojuje se do komorní hry
  • hraje zpaměti, procvičuje transpozici o tón výše

 

5.ročník:

Žák:

  • interpretuje skladby různých stylů a žánrů
  • zdokonaluje technickou zdatnost a kvalitu tónu
  • obohacuje rozsah o snížené a zvýšené tóny, celkový rozsah do c3
  • v komorní hře se zapojuje i do širších uskupení
  • hraje zpaměti skladby přiměřeného rozsahu
  • ovládá elementární transpozici

 

6.ročník:

Žák:

  • realizuje výrazové prostředky dynamika, agogika, tempové změny, frázování
  • při hře propojuje techniky hry tenuto, portamento, legato, staccato
  • uplatňuje využívání všech chromatických tónů v celém rozsahu nástroje
  • seznamuje se s melodickými ozdobami
  • samostatně nastuduje přiměřeně obtížnou skladbu
  • podílí se na výběru repertoáru, seznamuje se s Es klarinetem

 

7.ročník:

Žák:

  • využívá získané technické a tónové zkušenosti v celém rozsahu nástroje
  • rozvíjí samostatný postup při výběru, nácviku a interpretaci skladby
  • I.stupeň zakončuje absolventským výkonem přiměřené obtížnosti
  • seznamuje se s Es klarinetem a saxofonem – podle dispozic žáka
  • v komorní hře se zapojuje do různých nástrojových uskupení

 

Vyučovací předmět: Hra na klarinet – varianta č.2 bez přípravného nástroje

I.Stupeň:

 

Přípravné studium:

Žák:

  • má osvojené návyky správného postoje
  • začíná ovládat brániční dýchání
  • nasazuje správnou technikou tón

 

Základní studium:

 

1.ročník:

Žák:

  • pozná součásti nástroje: hubička, plátek, strojek, soudek, horní střední díl, spodní střední díl, korpus (ozvučník)
  • sestaví a rozloží nástroj, zvládá údržbu a péči o nástroj, správné nasazení plátku
  • osvojuje si  držení těla, uchopení nástroje, práci zubů, jazyka, práci s dechem, nasazení tónu, nácvik vydržovaných tónů
  • procvičuje rejstřík šalmajové polohy s postupným přidáváním tónů směrem dolů, do rozsahu malé e – B1
  • orientuje se v jednoduchých hudebních útvarech a jejich notovém zápise
  • hraje noty: celé, půlové, čtvrťové, osminové, půlové s tečkou, hru tenuto, legato a portamento
  • hraje dueta: žák + učitel, nebo žák + žák
  • hraje krátké melodie podle sluchu

 

2.ročník:

Žák:

  • ovládá správné držení nástroje, držení těla
  • zdokonaluje techniku hry – pomocí technických cvičení zrychluje pohyblivost prstů.
  • zdokonalí kvalitu tónu – získává jasný, pevný a kultivovaný tón
  • zapojuje hru staccato, používá hru legato, tenuto, portamento.
  • uplatňuje se v souhře s dalším nástrojem
  • podle dispozic využívá a rozšiřuje šalmajovou i přefukovanou polohu o další tóny.

 

3.ročník:

Žák:

  • zdokonaluje a dále rozvíjí kvalitu  tónu
  • rozšiřuje tónový rozsah v přefukované poloze o zvýšené a snížené tóny
  • zařazuje hru s  dynamikou, nejprve p – mf – f, později cresc. a decresc.
  • vnímá náladu skladby a jednoduše ji vyjádří
  • lidové písně a krátké přednesové skladby interpretuje zpaměti
  • orientuje se v transpozici (procvičování na lidových písních)

 

4.ročník:

Žák:

  • využívá získané znalosti a dovednosti – např. ušlechtilý tón a dále rozvíjí výrazové schopnosti (dynamika, agogika, tempové rozlišení, frázování)
  • uplatňuje  prstovou techniku využíváním všech chromatických tónů  v celém  rozsahu nástroje
  • zapojuje se do komorní hry v obsazení duo, trio a větších nástrojových uskupení
  • ovládá elementární transpozici

 

5.ročník:

Žák:

  • prohlubuje získané tónové i technické dovedností.
  • zařadí  další techniky hry – trylky a ostatní melodické ozdoby
  • seznamuje se s Es klarinetem
  • je schopen hry zpaměti na přiměřených přednesových skladbách a úryvcích cvičení

 

6.ročník:

Žák:

  • propojuje zdokonalování tónu a techniky hry pomocí etud a prstových cvičení přiměřené obtížnosti
  • ovládá přiměřeně hru na Es klarinet, poznává saxofon
  • spolupodílí se na výběru repertoáru

 

7.ročník:

Žák:

  • samostatně nastuduje přiměřeně obtížnou skladbu
  • interpretuje přiměřeně obtížné skladby různých stylů a žánrů
  • ovládá Es klarinet a saxofone v přiměřeném rozsahu daném možnostmi žáka
  • Zapojuje a  podílí se na výběru a nácviku skladeb komorního a souborového obsazení

 

 

II.Stupeň:

 

Přípravné studium:

Žák:

  • osvojuje si základní návyky hry na klarinet – správný postoj  a poloha rukou
  • ovládá znalost notového zápisu

 

Hra na klarinet II.stupeň má na Základní umělecké škole  Miroslav 2 varianty:

    1. studium I.stupně na klarinet a pokračování na něj i ve II.stupni studia
    2. studium hry na saxofon v  I. a II. Stupni; hra na klarinet je nepovinným předmětem na II. stupni

 

Druhá varianta má za cíl zběžné seznámení saxofonistů s klarinetem jako příbuzným nástrojem, vysvětlení hmatových rozdílností a základního zvládnutí hry na nástroj pro případ působení např. v amatérském dechovém orchestru.

 

Varianta č.1 – Hra na klarinet jako hlavní nástroj

 

  1. a 2. ročník:

Žák:

  • uplatňuje dosud získané znalosti a dovednosti v celém rozsahu nástroje
  • orientuje se v notovém zápise a samostatně řeší všechny jeho podstatné aspekty
  • analyzuje možnosti  zkvalitnění tónu – výběr hubičky, značka plátků, ligatura atd.
  • je schopen použít melodické ozdoby a méně obvyklé techniky hry – např.glissando
  • vystihne a zformuluje vhodný způsob interpretace skladeb různých stylových období a žánrů

 

3.a 4.ročník:

Žák:

  • realizuje získané zkušenosti při hře na veřejných vystoupeních, v sólové, komorní i souborové hře.
  • samostatně posoudí péči o nástroj, výběr plátků,  nástroje a klarinetového příslušenství
  • zapojuje se do souborů nejrůznějších obsazení a žánrových zaměření
  • podílí se na výběru absolventského repertoáru, samostatně jej nastuduje a diskutuje o interpretaci
  • profiluje se podle svého zájmu a preferencí
  • popíše a charakterizuje všechny druhy klarinetů – německý, francouzský, Es klarinet, A klarinet, bas a basetový roh…

 

Varianta č.2 – Hra na klarinet jako nepovinný předmět k saxofonu jako hlavnímu oboru

 

1.ročník:

Žák:

  • popíše nástroj, zvládá postoj a držení nástroje
  • pracuje s barvou a kvalitou tónu,  uplatňuje hru tenuto, legato, portamento,staccato
  • zapojuje do hry rozsah tónů šalmajové polohy nástroje a podle individuálních schopností přefukovaného rejstříku
  • zapojuje se do komorní hry, především duo

 

2.ročník:

Žák:

  • pomocí  cvičení a etud zdokonaluje prstovou techniku
  • rozlišuje interpretaci různých hudebních stylů (pop, balad, dance, Rock and Roll atd.)
  • zapojí do hry celý chromatický rozsah nástroje
  • seznamuje se s party dechového orchestru
  • dokáže formulovat názor na interpretaci skladeb různých žánrů a období

 

3.a 4.ročník:

Žák:

  • uplatňuje dosud získané znalosti a dovednosti
  • zapojuje se do komorní hry různých obsazení a žánrového zaměření
  • orientuje se v notovém zápise a samostatně řeší jeho podstatné aspekty
  • vystihne a zformuluje vhodný způsob interpretace skladeb různých stylových období a žánrů
  • profiluje se podle svých zájmů a preferencí
  • orientuje se v  používání všech hmatů a klapek nástroje, pozná, popíše a charakterizuje všechny druhy klarinetů – německý, francouzský, Es klarinet, A klarinet, bas a basetový roh…

 

Vyučovací předměty:

Komorní hra, Sborový zpěv, Hudební nauka a Hudební seminář jsou uvedeny v kapitole Volitelné předměty na konci oddílu 5.1.Hudební obor.

5.1.3.4. Studijní zaměření Hra na saxofon

 

Učební plán

I.stupeň:

Přípravné studium hry na nástroj:

Varianta č.1:

předmět: 1.pololetí 2.pololetí
Přípravná hudební výchova 1 1
Příprava ke hře na nástroj 1 1

Varianta č.2:

předmět: 1.pololetí 2.pololetí
Přípravná hudební výchova 0 0
Příprava ke hře na nástroj 1 1

Varianta č.3:

předmět: 1.pololetí 2.pololetí
Přípravná hudební výchova 0 1
Příprava ke hře na nástroj 1 1

 

Základní studium:

Vyučovací předměty: výuka: 1.r. 2.r 3.r. 4.r. 5.r. 6.r. 7.r.
Hra na saxofon povinný individuální 1 1 1 1 1 1 1
Komorní hra volitelný Skupinová / kolektivní  1* 1* 1* 1 1 1 1
Sborový zpěv 2* 2* 2* 2 2 2 2
Hudební nauka volitelný kolektivní 1 1 1 1 1
Hudební seminář 1 1 1 1 1
Hra na 2.nástroj*** nepovinný individuální / skupinová 1 1 1 1 1 1 1

 

II.stupeň:

Přípravné studium hry na nástroj:

Vyučovací předmět: 1.r.
Hra na saxofon Povinný** individuální 1

**pro žáky kteří neabsolvovali I.stupeň a mají věk 14 let

 

Základní studium:

Vyučovací předměty: výuka: 1.r. 2.r 3.r. 4.r.
Hra na saxofon povinný individuální 1 1 1 1
Komorní hra volitelný Skupinová / kolektivní 1 1 1 1
Sborový zpěv 1 1 1 1
Hra na 2.nástroj*** nepovinný individuální / skupinová 1 1 1 1

* nepovinný předmět , *** hra na druhý nástroj se řídí vzdělávacím obsahem pro tento nástroj

Vzdělávací obsah vyučovacích předmětů:

 

Hra na saxofon I.stupně má na Základní umělecké škole Miroslav 2 varianty – s přípravným nástrojem a bez přípravného nástroje. O zařazení do té které varianty rozhoduje učitel podle tělesných dispozic žáka.

 

Vyučovací předmět: Hra na saxofon – varianta č.1 s přípravným nástrojem

  • Stupeň:

 

Přípravné studium:

Žák:

  • má osvojené návyky správného postoje
  • začíná ovládat brániční dýchání
  • nasazuje správnou technikou tón

 

Základní studium:

Jestliže výuka probíhá v 1 – 3.ročníku na přípravný nástroj, vyučuje se individuálně nebo ve skupině 2 žáků.

 

1.ročník:

Žák:

  • hraje na přípravný nástroj – zpravidla zobcovou flétnu, v případě zájmu žáka jiný
  • seznamuje se se saxofonem, dbá na správný postoj, brániční dýchání a nasazení tónu
  • orientuje se v jednoduchých hudebních útvarech a jejich notovém zápisu
  • zná a hraje noty celé – osminové
  • tónový rozsah c1 – c2, popř.výše
  • hraje lidové písně a jednoduché skladby zpaměti

 

2.ročník:

Žák:

  • pokračuje ve hře na přípravný nástroj a podle dispozic se nadále seznamuje se saxofonem – popis nástroje, jeho sestavení, pokus o rozeznění
  • zdokonaluje prstovou techniku pomocí etud, tónovou kulturu a správné dýchání
  • hraje tenuto, legato, staccato, hraje v taktu 2/4, 3/4, Celý a Alla breve
  • rozšiřuje rozsah o další tóny směrem nahoru
  • uplatňuje se v souhře s dalším nástrojem

 

3.ročník:

Žák:

  • pokračuje ve hře na přípravný nástroj a podle dispozic se nadále seznamuje se saxofonem – hraje jednoduché lidové písně
  • zdokonaluje správný postoj, nadechuje se po frázích
  • zdokonaluje kulturu tónu, hraje ve všech běžných taktech
  • při hře používá základní dynamiku p – f
  • hraje krátké melodie podle sluchu
  • vnímá náladu skladby a dovede ji jednoduše vyjádřit

 

4.ročník:

Žák:

  • hraje na saxofon, dbá na správné držení nástroje, dýchání a nasazení tónu
  • využívá rejstříku šalmajové polohy a rozšiřuje rozsah tónů směrem dolů
  • obohacuje rozsah o přefukované tóny  do c3
  • ovládá přechod mezi šalmajovou a přefukovanou polohou nástroje
  • zapojuje se do komorní hry
  • hraje zpaměti, procvičuje transpozici +1 (tenorsax) a -3 (altsax)

 

5.ročník:

Žák:

  • zdokonaluje správné držení nástroje a těla
  • zdokonaluje technickou zdatnost a kvalitu tónu
  • obohacuje rozsah o snížené a zvýšené tóny
  • v komorní hře se zapojuje i do širších uskupení
  • hraje zpaměti skladby přiměřeného rozsahu
  • ovládá a nadále procvičuje transpozice

 

6.ročník:

Žák:

  • realizuje výrazové prostředky dynamika, agogika, tempové změny
  • při hře propojuje techniky hry tenuto, portamento, legato, staccato
  • uplatňuje využívání všech chromatických tónů v celém rozsahu nástroje
  • transponuje podle potřeby, seznamuje se s melodickými ozdobami
  • hraje  skladby různých stylů a žánrů, podle schopností zpaměti
  • podílí se na výběru repertoáru, seznamuje se s dalšími typy saxofonu

 

7.ročník:

Žák:

  • využívá získané technické a tónové zkušenosti v celém rozsahu nástroje
  • samostatně nastuduje přiměřeně obtížnou skladbu
  • I.stupeň zakončuje absolventským výkonem přiměřené obtížnosti
  • prakticky zkouší další typy saxofonu – podle dispozic žáka
  • v komorní hře se zapojuje do různých nástrojových uskupení

Vyučovací předmět: Hra na saxofon – varianta č.2 bez přípravného nástroje

 

I.Stupeň:

 

Přípravné studium:

Žák:

  • má osvojené návyky správného postoje
  • začíná ovládat brániční dýchání
  • nasazuje správnou technikou tón

 

Základní studium:

 

1.ročník:

Žák:

  • pozná součásti nástroje: hubička, plátek, strojek, eso, tělo nástroje
  • sestaví a rozloží nástroj, zvládá údržbu a péči o nástroj, správné nasazení plátku
  • osvojuje si  držení těla, uchopení nástroje, práci zubů, jazyka, práci s dechem, nasazení tónu, nácvik vydržovaných tónů
  • procvičuje rejstřík šalmajové polohy s postupným přidáváním tónů směrem dolů, do rozsahu malé B
  • ovládá přechod mezi šalmajovou a přefukovanou polohou
  • hraje noty: celé, půlové, čtvrťové, osminové, půlové s tečkou, hru tenuto, legato a portamento
  • hraje krátké motivy podle sluchu

 

2.ročník:

Žák:

  • ovládá správné držení nástroje, držení těla
  • zdokonaluje techniku hry – pomocí technických cvičení zrychluje pohyblivost prstů.
  • orientuje se v jednoduchých hudebních útvarech a jejich notovém zápisu
  • zapojuje hru staccato, používá hru legato, tenuto, portamento.
  • podle dispozic využívá a rozšiřuje šalmajovou i přefukovanou polohu o další tóny.
  • zahraje zpaměti jednoduchou skladbu

 

3.ročník:

Žák:

  • vnímá náladu skladby a dovede ji jednoduše vyjádřit
  • rozšiřuje tónový rozsah v přefukované poloze o zvýšené a snížené tóny
  • zařazuje hru s  dynamikou, nejprve p – mf – f, později cresc. a decresc.
  • uplatňuje se v souhře s dalším nástrojem
  • orientuje se v transpozici (procvičování na lidových písních)

 

4.ročník:

Žák:

  • používá přiměřeně délce studia  ušlechtilý tón a dále rozvíjí výrazové schopnosti (dynamika, agogika, tempové změny, frázování)
  • uplatňuje  získanou prstovou techniku v celém  rozsahu nástroje
  • zapojuje se do komorní hry v obsazení duo, trio a větších nástrojových uskupení
  • využívá hru  zpaměti  na přednesových skladbách a úryvcích cvičení
  • transponuje +1 a -3

 

5.ročník:

Žák:

  • prohlubuje získané tónové i technické dovedností.
  • zařadí  další techniky hry – trylky a ostatní melodické ozdoby
  • seznamuje se s dalšími typy saxofonů
  • je schopen hry zpaměti na přiměřených přednesových skladbách a úryvcích cvičení

 

6.ročník:

Žák:

  • propojuje zdokonalování tónu a techniky hry pomocí etud a prstových cvičení přiměřené obtížnosti
  • ovládá přiměřeně hru na saxofon jiného ladění, seznamuje se s klarinetem
  • interpretuje přiměřeně obtížné skladby různých stylů a žánrů
  • spolupodílí se na výběru repertoáru

 

7.ročník:

Žák:

  • samostatně nastuduje přiměřeně obtížnou skladbu
  • přiměřeně ovládá hru na jiný typ saxofonu (alt – tenor) v rozsahu daném možnostmi žáka
  • zapojuje a  podílí se na výběru absolventského vystoupení, uplatňuje vlastní názor na interpretaci díla

 

II.Stupeň:

 

Přípravné studium:

Žák:

  • osvojuje si základní návyky hry na saxofon – správný postoj  a poloha rukou
  • ovládá znalost notového zápisu

 

Hra na saxofon II.stupeň má na Základní umělecké škole  Miroslav 2 varianty:

    1. studium I.stupně na saxofon a pokračování na něj i ve II.stupni studia
    2. studium hry na klarinet v  I. a II. Stupni; hra na saxofon je nepovinným předmětem na II. stupni

 

Druhá varianta má za cíl zběžné seznámení klarinetistů se saxofonem jako příbuzným nástrojem, vysvětlení hmatových rozdílností a základního zvládnutí hry na nástroj pro případ působení např. v amatérském tanečním orchestru.

 

Varianta č.1 – Hra na saxofon jako hlavní nástroj

 

  1. a 2. ročník:

Žák:

  • zvládá hru všech durových  stupnic a akordů v celém rozsahu nástroje
  • zdokonaluje nástrojovou techniku pomocí prstových cvičení
  • analyzuje možnosti  práce s kvalitou a barvou tónu – výběr hubičky, značka plátků, ligatura atd.
  • orientuje se v notovém zápise a samostatně řeší jeho podstatné aspekty
  • dokáže formulovat názor na interpretaci skladeb různých žánrů a období

 

3.a 4.ročník:

Žák:

  • uplatňuje dosud získané zkušenosti v celém rozsahu nástroje při hře na veřejných vystoupeních, v sólové, komorní i souborové hře.
  • samostatně posoudí péči o nástroj, výběr plátků,  nástroje a saxofonového příslušenství
  • propojuje získané znalosti, dovednosti  a rozhled v oblasti hudebního světa.
  • podílí se na výběru absolventského repertoáru, samostatně jej nastuduje a diskutuje o interpretaci
  • orientuje se v  s používání všech hmatů a klapek nástroje, pozná, popíše a charakterizuje všechny druhy saxofonů – soprán, alt, tenor, baryton
  • profiluje se podle svých zájmů a preferencí

 

Varianta č.2 – Hra na saxofon jako nepovinný předmět ke klarinetu jako hlavnímu oboru

 

  1. a 2.ročník:

Žák:

  • popíše nástroj, zvládá postoj a držení nástroje
  • ovládá tvorbu tónu,  hru tenuto, legato, portamento,staccato
  • postupně rozšiřuje rozsah tónů šalmajové polohy nástroje směrem dolů a podle individuálních schopností do přefukovaného rejstříku
  • zapojuje se do komorní hry
  • orientuje se v notovém zápise a samostatně řeší jeho podstatné aspekty
  • rozlišuje interpretaci různých hudebních stylů (pop, balad, dance, Rock and Roll atd.)

 

  1. a 4.ročník:

Žák:

  • uplatňuje dosud získané zkušenosti v celém rozsahu nástroje při hře na veřejných vystoupeních, v sólové, komorní i souborové hře.
  • zařadí cvičení zaměřená na zlepšování kvality tónu a prstovou techniku
  • vystihne a zformuluje vhodný způsob interpretace skladeb různých stylových období a žánrů
  • orientuje se v  s používání všech hmatů a klapek nástroje, pozná, popíše a charakterizuje všechny druhy saxofonů – soprán, alt, tenor, baryton
  • analyzuje možnosti  práce s kvalitou a barvou tónu – výběr hubičky, značka plátků, ligatura atd.
  • seznamuje se s party pro saxofon v tanečním orchestru
  • zapojuje se do hudebních souborů různých obsazení a žánrů
  • profiluje se podle svých zájmů a preferencí

 

 

 

Vyučovací předměty:

Komorní hra, Sborový zpěv, Hudební nauka a Hudební seminář jsou uvedeny v kapitole Volitelné předměty na konci oddílu 5.1.Hudební obor.

 

5.1.3.5. Studijní zaměření Hra na trubku

 

Učební plán

I.stupeň:

Přípravné studium hry na nástroj:

Varianta č.1:

předmět: 1.pololetí 2.pololetí
Přípravná hudební výchova 1 1
Příprava ke hře na nástroj 1 1

Varianta č.2:

předmět: 1.pololetí 2.pololetí
Přípravná hudební výchova 0 0
Příprava ke hře na nástroj 1 1

Varianta č.3:

předmět: 1.pololetí 2.pololetí
Přípravná hudební výchova 0 1
Příprava ke hře na nástroj 1 1

 

Základní studium:

Vyučovací předměty: výuka: 1.r. 2.r 3.r. 4.r. 5.r. 6.r. 7.r.
Hra na trubku povinný individuální 1 1 1 1 1 1 1
Komorní hra volitelný Skupinová / kolektivní  1* 1* 1* 1 1 1 1
Sborový zpěv 2* 2* 2* 2 2 2 2
Hudební nauka volitelný kolektivní 1 1 1 1 1
Hudební seminář 1 1 1 1 1
Hra na 2.nástroj*** nepovinný individuální / skupinová 1 1 1 1 1 1 1

 

II.stupeň:

Přípravné studium hry na nástroj:

Vyučovací předmět: 1.r.
Hra na trubku Povinný** individuální 1

**pro žáky kteří neabsolvovali I.stupeň a mají věk 14 let

 

Základní studium:

Vyučovací předměty: výuka: 1.r. 2.r 3.r. 4.r.
Hra na trubku povinný individuální 1 1 1 1
Komorní hra volitelný Skupinová / kolektivní 1 1 1 1
Sborový zpěv 1 1 1 1
Hra na 2.nástroj*** nepovinný individuální / skupinová 1 1 1 1

* nepovinný předmět , *** hra na druhý nástroj se řídí vzdělávacím obsahem pro tento nástroj

Vzdělávací obsah vyučovacích předmětů:

 

Hra na trubku I.stupně má na Základní umělecké škole Miroslav 2 varianty – s přípravným nástrojem a bez přípravného nástroje. O zařazení do té které varianty rozhoduje učitel podle tělesných dispozic žáka.

 

Vyučovací předmět: Hra na trubku – varianta č.1 s přípravným nástrojem

I.Stupeň:

 

Přípravné studium:

Žák:

  • má osvojené návyky správného postoje
  • začíná ovládat brániční dýchání
  • nasazuje správnou technikou tón

 

Základní studium:

Jestliže výuka probíhá v 1 – 3.ročníku na přípravný nástroj, vyučuje se individuálně nebo ve skupině 2 žáků.

 

1.ročník:

Žák:

  • hraje na přípravný nástroj – zpravidla zobcovou flétnu, v případě zájmu žáka jiný
  • seznamuje se s trubkou, dbá na správný postoj, brániční dýchání a nasazení tónu
  • orientuje se v jednoduchých hudebních útvarech a jejich notovém zápisu
  • zná a hraje noty celé – osminové
  • využívá tónový rozsah c1 – c2, popř.výše
  • hraje lidové písně a jednoduché skladby zpaměti

 

2.ročník:

Žák:

  • pokračuje ve hře na přípravný nástroj a podle dispozic se nadále seznamuje s trubkou, popíše nástroj a pokouší se o rozeznění
  • zdokonaluje prstovou techniku pomocí etud, tónovou kulturu a správné dýchání
  • hraje tenuto, legato, staccato, hraje v taktu 2/4, 3/4, Celý a Alla breve
  • rozšiřuje rozsah o další tóny směrem nahoru
  • hraje jednoduché melodie podle sluchu

 

3.ročník:

Žák:

  • pokračuje ve hře na přípravný nástroj a podle tělesných dispozic se nadále seznamuje s trubkou – hraje vydržované tóny a snadné lidové písně
  • zdokonaluje správný postoj, nadechuje se po frázích
  • zdokonaluje kulturu tónu, hraje ve všech běžných taktech
  • při hře používá základní dynamiku p – f
  • uplatňuje se v souhře s dalším nástrojem
  • vnímá náladu skladby a dovede ji jednoduše vyjádřit

 

4.ročník:

Žák:

  • hraje na trubku, má správný postoj a držení nástroje
  • ovládá tvorbu a nasazení tónu, práci jazyka a rtů, správné dýchání
  • hraje tóny c1, g1, postupně přidává tóny stupnice C dur v rozsahu c1 – c2
  • procvičuje spodní tóny pod c1 a přidává tóny nad c2 podle tělesných dispozic
  • hraje v notách celých – osminových, v taktu 2/4, 3/4, Celém a Alla breve
  • hraje dueta s učitelem, popř.s jiným žákem, zapojuje se do komorní hry, hraje zpaměti

 

5.ročník:

Žák:

  • upevňuje správné návyky – držení těla, nástroje, nasazení tónu a práce s dechem
  • při nácviku zapojuje do hry nátisková cvičení, retné vazby, nasazované i vázané
  • rozvíjí hru s dynamikou, rozvíjí použití výrazových prostředků agogika, přednes, tempové změny, frázování v celém rozsahu nástroje
  • přidává chromatické tóny, rozšiřuje rozsah o horní tóny
  • používá  hru s akcentem, zapojuje jednoduché melodické ozdoby – příraz a nátryl
  • ovládá hru v tečkovaném rytmu, hru v taktech 3/8, 6/8

 

6.ročník:

Žák:

  • pomocí nátiskových cvičení obohacuje rozsah a kvalitu tónů
  • zdokonaluje souhru prstů a jazyka na etudách a cvičeních přiměřené náročnosti
  • nadále rozvíjí hru s dynamikou, ovládá hudební názvosloví
  • hraje  skladby různých stylů a žánrů, podle schopností zpaměti
  • ovládá elementární transpozici

 

7.ročník:

Žák:

  • ovládá technické a tónové dovednosti v celém rozsahu nástroje
  • uplatní a rozvíjí získané dovednosti při interpretaci díla
  • samostatně nastuduje přiměřeně obtížnou skladbu
  • zapojuje se do komorní hry různorodých obsazení

 

Vyučovací předmět: Hra na trubku – varianta č.2 bez přípravného nástroje

I.Stupeň:

 

Přípravné studium:

Žák:

  • má osvojené návyky správného postoje
  • začíná ovládat brániční dýchání
  • nasazuje správnou technikou tón

 

Základní studium:

 

1.ročník:

Žák:

  • seznamuje se s trubkou, dbá na správný postoj, brániční dýchání a nasazení tónu
  • orientuje se v jednoduchých hudebních útvarech a jejich notovém zápisu
  • hraje noty čtvrťové, půlové a celé, ovládá pomlky stejných hodnot
  • hraje s učitelem jednoduchá dueta
  • hraje krátké motivy podle sluchu

 

2.ročník:

Žák:

  • procvičuje retné vazby  c – g – c , chromaticky se posouvá
  • rozšiřuje rozsah tónů pod c1
  • hraje noty osminové
  • podle tělesných dispozic rozvíjí rozsah směrem nahoru – a1, b1, h1
  • hraje snadné skladby a lidové písně zpaměti

 

3.ročník:

Žák:

  • rozšiřuje rozsah tónů do c2, podle tělesných dispozic i výše
  • zapojuje do hry zvýšené a snížené tóny
  • hraje durové stupnice a akordy odpovídající rozsahu žáka
  • vnímá náladu skladby a dovede ji jednoduše vyjádřit
  • uplatňuje se v souhře s dalším nástrojem

 

4.ročník:

Žák:

  • ovládá v rychlejším tempu retné vazby
  • rozvíjí hru s dynamikou, rozvíjí použití výrazových prostředků – agogika, přednes, tempové změny
  • přidává chromatické tóny, rozšiřuje rozsah o horní tóny
  • používá  hru s akcentem, zapojuje jednoduché melodické ozdoby – příraz a nátryl
  • ovládá hru v tečkovaném rytmu, hru v taktech 3/8, 6/8
  • uplatňuje se při hře v různých komorních uskupeních

 

5.ročník:

Žák:

  • pomocí etud a cvičení upevňuje získané technické dovednosti a tónovou kulturu
  • samostatně nastuduje skladbu přiměřeného rozsahu a obtížnosti
  • rozvíjí hru s dynamikou, rozvíjí použití výrazových prostředků agogika, přednes, tempové změny a frázování v celém rozsahu nástroje
  • kontroluje si při hraní vlastní intonaci
  • ovládá elementární transpozici
  • v komorní hře studuje technicky náročnější party

 

6.ročník

Žák:

  • seznamuje se prakticky i teoreticky s dalšími typy trubek (křídlovka)
  • podílí se na výběru repertoáru, hraje skladby odlišného žánru a období
  • zvětšuje si tónový rozsah o další tóny směrem nahoru ve dvoučárkované poloze
  • hraje zpaměti skladby přiměřeného rozsahu a obtížnosti

 

7.ročník:

Žák:

  • neustále zvyšuje náročnost při nácviku retných vazeb – kvarty, kvinty, oktávy
  • využívá získané technické a tónové dovednosti v celém rozsahu nástroje
  • podílí se na výběru absolventského repertoáru a samostatně jej dokáže nastudovat
  • seznamuje se s nahrávkami významných hráčů

 

 

 

 

II.Stupeň:

 

Přípravné studium:

Žák:

  • osvojuje si základní návyky hry na trubku – správný postoj, nátisk, nasazení tónu
  • ovládá znalost notového zápisu

 

 

  1. a 2. ročník:

Žák:

  • uplatňuje dosud získané znalosti a dovednosti v celém rozsahu nástroje
  • orientuje se v notovém zápise a samostatně řeší jeho podstatné aspekty
  • zvládá hru všech durových  stupnic a akordů v celém rozsahu nástroje
  • zdokonaluje hráčskou techniku a kvalitu tónu pomocí prstových a nátiskových cvičení
  • samostatně pracuje s barvou a kvalitou tónu
  • je schopen použít melodické ozdoby
  • vystihne a zformuluje vhodný způsob interpretace skladeb různých stylových období a žánrů

 

3.a 4.ročník:

Žák:

  • realizuje získané zkušenosti při hře na veřejných vystoupeních, v sólové, komorní i souborové hře.
  • samostatně posoudí péči o nástroj a výběr příslušenství
  • propojuje získané znalosti, dovednosti  a rozhled v oblasti hudebního světa.
  • podílí se na výběru absolventského repertoáru, samostatně jej nastuduje a diskutuje o interpretaci
  • zapojuje se do hudebních souborů různých obsazení a žánrů
  • popíše a charakterizuje všechny části a druhy nástroje
  • profiluje se podle svých zájmů a preferencí

 

Vyučovací předměty:

Komorní hra, Sborový zpěv, Hudební nauka a Hudební seminář jsou uvedeny v kapitole Volitelné předměty na konci oddílu 5.1.Hudební obor.

 

 

5.1.4. Vzdělávací zaměření Hra na strunné nástroje

5.1.4.1. Studijní zaměření Hra na kytaru

 

Učební plán

I.stupeň:

Přípravné studium hry na nástroj:

Varianta č.1:

předmět: 1.pololetí 2.pololetí
Přípravná hudební výchova 1 1
Příprava ke hře na nástroj 1 1

Varianta č.2:

předmět: 1.pololetí 2.pololetí
Přípravná hudební výchova 0 0
Příprava ke hře na nástroj 1 1

Varianta č.3:

předmět: 1.pololetí 2.pololetí
Přípravná hudební výchova 0 1
Příprava ke hře na nástroj 1 1

 

Základní studium:

Vyučovací předměty: výuka: 1.r. 2.r 3.r. 4.r. 5.r. 6.r. 7.r.
Hra na kytaru povinný Individuální / skupinová 1 1 1 1 1 1 1
Komorní hra volitelný Skupinová / kolektivní  1* 1* 1* 1 1 1 1
Sborový zpěv 2* 2* 2* 2 2 2 2
Hudební nauka volitelný kolektivní 1 1 1 1 1
Hudební seminář 1 1 1 1 1
Hra na 2.nástroj*** nepovinný individuální / skupinová 1 1 1 1 1 1 1

Výuka hry na kytaru může v 1. – 3. ročníku probíhat individuálně nebo ve skupině 2 žáků

II.stupeň:

Přípravné studium hry na nástroj:

Vyučovací předmět: 1.r.
Hra na kytaru Povinný** individuální 1

**pro žáky kteří neabsolvovali I.stupeň a mají věk 14 let

 

Základní studium:

Vyučovací předměty: výuka: 1.r. 2.r 3.r. 4.r.
Hra na kytaru povinný individuální 1 1 1 1
Komorní hra volitelný Skupinová / kolektivní 1 1 1 1
Sborový zpěv 1 1 1 1
Hra na 2.nástroj*** nepovinný individuální / skupinová 1 1 1 1

* nepovinný předmět , *** hra na druhý nástroj se řídí vzdělávacím obsahem pro tento nástroj

 

Vzdělávací obsah vyučovacích předmětů:

Přípravné studium:

Žák:

  • má osvojené návyky správného držení nástroje a postavení rukou
  • osvojuje si názvy strun
  • hraje na prázdných strunách s doprovodem učitele

 

Základní studium:

 

1.ročník:

Žák:

  • pěstuje a upevňuje správné držení těla a nástroje při hře a rozvíjí správné postavení pravé a levé ruky
  • přechází podle svých možností od nápodoby k notovému zápisu a postupně jej spojuje s pohotovou orientací na hmatníku podle potřeby až v rozsahu I.polohy
  • rozvíjí hru pravé ruky v základních úhozech (apoyando, tirando) při přechodu na další strunu.
  • osvojuje si hru dvojhlasu případně trojhlasu souzvučně i rozloženě.
  • seznamuje se s hrou základních (ustálených) akordových hmatů v tří- a čtyřstrunné formě v dostupných tóninách.
  • realizuje podle potřeby jednoduché melodie a národní písně (jednohlas, nebo jednohlasá melodie s basem).

 

2.ročník:

Žák:

  • nadále si osvojuje a prohlubuje elementární synchronizaci  levé a pravé ruky.
  • s pomocí učitele věnuje pozornost metrickému, rytmickému a tempovému cítění.
  • tříbí si úměrně podle svých možností smysl pro dynamické odstínění a kvalitu hraných tónů.
  • soustavně s pomocí učitele pěstuje hudební paměť.
  • orientuje se v I.poloze, dle návodu učitele se věnuje hře z listu a souhře.
  • pokračuje v realizaci jednoduchých akordů ve čtyřhlasém obsazení (p,i,m,a)
  • osvojuje si hru základních harmonických funkcí T-D7 v dostupných tóninách.
  • hraje zpaměti jednoduché národní písně, snadné přednesové skladby

 

3.ročník:

Žák:

  • zdokonaluje manuální a motorické schopnosti při hře dosud probraných technických prvků.
  • orientuje se na hmatníku do V.polohy.
  • realizuje nácvik stupnic jedno- a dvouoktávových s proměnlivým prstokladem (s využití prázdných strun), nebo později s prstokladem neměnným, tzv. typem do V. polohy.
  • poznává a postupně využívá tónové rejstříky sul tasto a sul ponticello.
  • zvládá hru kadencí T,S,D7,T v základní poloze bez použití barré v nástrojově tradičních tóninách.
  • orientuje se v základních harmonických funkcích (T,S,D7), akordových značkách a dle svých možností je dovede využít při hře jednoduchých doprovodů k písním.
  • přiměřeně svému věku vnímá náladu skladby a jednoduše ji vyjádří

4.ročník:

Žák:

  • zvyšuje vyrovnanost techniky hry, výrazovost projevu, dynamiku a kultivovanost tónu,
  • aktivně se zapojuje do souhry a komorní hry
  • výběrem vhodného notového materiálu přechází do vyšších poloh.
  • zdokonaluje synchronizaci prstů pravé a levé ruky ve složitějších rytmických obměnách v základních úhozech.
  • rozvíjí hru jednohlasých stupnic s výměnou polohy i bez výměny (dvouoktávové typové).
  • nacvičuje a využívá hru legato, vibráto, tlumení tónu, případně hru staccato.
  • procvičuje hru z listu

 

5.ročník:

Žák:

  • volí při interpretaci přiměřené výrazové prostředky – tempo, dynamiku, artikulaci (ve smyslu užitého úhozu)
  • věnuje se interpretaci skladeb různých stylových období a žánrů
  • zdokonaluje a rozvíjí svoji orientaci na hmatníku s uvědomělým čtením not ve vyšších polohách.
  • osvojuje si naladění nástroje
  • rozvíjí hru jednohlasých stupnic dvou- a tříoktávových s výměnou poloh.
  • realizuje hru velkého barré, podle situace v etudách a přednesových skladbách.
  • využívá legatovou techniku (vzestupnou,odtažnou) při hře etud nebo přednesových skladeb.
  • poznává a realizuje hru přirozených flažoletů.

 

6.ročník:

Žák:

  • vhodným výběrem sólových i komorních skladeb a snadných doprovodů rozvíjí s pomocí učitele svůj hudební přehled
  • věnuje se poslechu nahrávek jiných interpretů
  • upevňuje si orientaci po celém hmatníku, realizuje hru v polohách
  • doplňuje hru nácvikem vhodných melodických ozdob.
  • osvojuje si hru přirozených i umělých flažoletů
  • zdokonaluje hru pravé ruky, rozklad akordů v obměnách, repetování tónů  – tremolo, arpeggio

 

7.ročník:

Žák:

  • interpretuje sólové skladby a podílí se na výběru absolventského repertoáru
  • zvládá hru jednohlasých durových a mollových stupnic a kadencí
  • osvojuje si hru intervalových stupnic podle potřeby (oktávy a decimy).
  • realizuje hru doprovodů podle notace i akordových značek, vytváří samostatně doprovod
  • seznamuje se s dalšími speciálními technikami (rasgueado, tambora)

II.Stupeň:

 

Přípravné studium:

Žák:

  • osvojuje si základní návyky hry na kytaru – správné držení nástroje, poloha těla a postavení rukou
  • ovládá znalost notového zápisu

 

 

  1. a 2. ročník:

Žák:

  • využívá hru malého a velkého barré při kadencích, etudách a přednesových skladbách
  • zdokonaluje svůj přednes v přiměřených sólových nebo komorních skladbách s ohledem na kvalitu tónu a hudebním pojetí
  • využívá doprovodné varianty na způsob akordického rozkladu, přiznávkové hry a rasgueadové techniky, umí využívat dynamické rozpětí “ p – f “ s důrazem na kvalitu tónu.
  • zvládá hru pasáží v mírně rychlém tempu, neustále se zdokonaluje ve hře z listu.
  • využívá základních rejstříků a umělé flažolety, zvládá hru crescenda a decrescenda.
  • obohacuje a vypracovává podle možností doprovod k písním  různých žánrů a stylů, a rozvíjí tak svůj harmonický a rytmický cit.

 

3.a 4.ročník:

  • je schopen při spontánním muzicírování realizovat své hudební představy na přiměřeně volených skladbách.
  • využívá svých interpretačních dovedností v souborové a komorní hře
  • realizuje speciální techniky hry (pizzicato, poklepy, tlumení palcem i prsty ve vícehlasé hře)
  • využívá získané technické a hudební dovednosti k samostatnému projevu v rozsahu svých možností (studium nových skladeb, doprovodů, hře z listu, přiměřené improvizace)
  • postupně využívá většího dynamického odstínění (pp-p-mf-f).
  • je schopen samostatně interpretovat a studovat nové skladby a uplatnit se v různých hudebních seskupeních podle vlastní představy

 

Vyučovací předměty:

Komorní hra, Sborový zpěv, Hudební nauka a Hudební seminář jsou uvedeny v kapitole Volitelné předměty na konci oddílu 5.1.Hudební obor.

 

5.1.4.2. Studijní zaměření Hra na elektrickou kytaru

 

Učební plán

I.stupeň:

Přípravné studium hry na nástroj:

Varianta č.1:

předmět: 1.pololetí 2.pololetí
Přípravná hudební výchova 1 1
Příprava ke hře na nástroj 1 1

Varianta č.2:

předmět: 1.pololetí 2.pololetí
Přípravná hudební výchova 0 0
Příprava ke hře na nástroj 1 1

Varianta č.3:

předmět: 1.pololetí 2.pololetí
Přípravná hudební výchova 0 1
Příprava ke hře na nástroj 1 1

 

Základní studium:

Vyučovací předměty: výuka: 1.r. 2.r 3.r. 4.r. 5.r. 6.r. 7.r.
Hra na elektrickou kytaru povinný individuální 1 1 1 1 1 1 1
Komorní hra volitelný Skupinová / kolektivní  1* 1* 1* 1 1 1 1
Sborový zpěv 2* 2* 2* 2 2 2 2
Hudební nauka volitelný kolektivní 1 1 1 1 1
Hudební seminář 1 1 1 1 1
Hra na 2.nástroj*** nepovinný individuální / skupinová 1 1 1 1 1 1 1

 

II.stupeň:

Přípravné studium hry na nástroj:

Vyučovací předmět: 1.r.
Hra na elektrickou kytaru Povinný** individuální 1

**pro žáky kteří neabsolvovali I.stupeň a mají věk 14 let

 

Základní studium:

Vyučovací předměty: výuka: 1.r. 2.r 3.r. 4.r.
Hra na elektrickou kytaru povinný individuální 1 1 1 1
Komorní hra volitelný Skupinová / kolektivní 1 1 1 1
Sborový zpěv 1 1 1 1
Hra na 2.nástroj*** nepovinný individuální / skupinová 1 1 1 1

* nepovinný předmět , *** hra na druhý nástroj se řídí vzdělávacím obsahem pro tento nástroj

 

Vzdělávací obsah vyučovacích předmětů:

Přípravné studium:

Žák:

  • má osvojené návyky správného držení nástroje a postavení rukou
  • osvojuje si názvy strun
  • hraje na prázdných strunách s doprovodem učitele

 

Základní studium:

 

  1. – 3.ročník:

Viz. 1. – 3.ročník Hra na kytaru. Probírané učivo jako u klasické kytary. Žákům je rovněž doporučeno hrát na klasickou kytaru.

 

4.ročník:

Žák:

  • umí popsat nástroj a jeho využití, ovládá naladění nástroje
  • hraje pentatonickou stupnici a moll
  • hraje kadence T, S, D7 power akordy
  • na jednoduchých cvičeních realizuje synchronizaci pravé a levé ruky v úhozu dolů
  • ovládá hru legato
  • hraje jednoduché triky (licky)

 

5.ročník:

Žák:

  • hraje mody pentatonické stupnice a moll
  • dokáže vyjmenovat akordy 12taktového blues
  • realizuje vytáhnutí struny o ¼ až ½ tónu podle vlastních dispozic
  • rozšiřuje své znalosti o další techniky hry, např. slide
  • hraje triky (licky) v různých modech pentatonické stupnice

 

6.ročník:

Žák:

  • dokáže transponovat pentatonickou a moll
  • ovládá základy tlumení strun pravou rukou (palm muting)
  • realizuje vytáhnutí struny o ½ tónu až 1 tón podle vlastních dispozic
  • hraje náročnější triky (licky)
  • dokáže nastudovat a interpretovat sólové skladby různých stylů a žánrů
  • hraje plynule ve vyšších polohách, orientuje se v notovém zápise

 

7.ročník:

Žák:

  • hraje mody pentatonické stupnice v různých tóninách
  • doprovází podle notace i akordických značek, vytváří vlastní doprovod
  • ovládá základy rytmického doprovodu v základních power chordech
  • nadále zdokonaluje techniky hry legato, slide, vibrato, bending, palm muting
  • uplatňuje se v komorní hře (přiměřeného složení)
  • podílí se na výběru absolventské skladby

II.Stupeň:

 

Přípravné studium:

Žák:

  • osvojuje si základní návyky hry na elektrickou kytaru – správné držení nástroje, poloha těla a postavení rukou
  • ovládá znalost notového zápisu

 

 

  1. a 2. ročník:

Žák:

  • umí propojit mody pentatonické stupnice
  • využívá techniku střídavého úhozu pravé ruky
  • orientuje se v základech improvizace
  • dokáže přečíst zápis v tabulatuře
  • orientuje se v akordických značkách
  • ovládá základy hry přiklepávaní (tappingu)
  • uplatňuje se v komorní hře (přiměřeného složení)

 

 

  1. a 4. ročník:

Žák:

  • využívá při hře barré akordy
  • dokáže interpretovat 12taktové blues
  • hraje stupnice pentatonické i diatonické
  • ovládá hru složitějších akordů
  • ovládá hru s pákou
  • je schopen zahrát základy speciálních technik (např. chicken picking)
  • seznámil se s různými druhy přeladění kytary (open ladění nebo dropped
    ladění)
  • podílí se na výběru skladeb podle vlastního zájmu a preferencí
  • interpretuje sólovou skladbu s dynamickými odstíny a s použitím více tónových barev

Vyučovací předměty:

Komorní hra, Sborový zpěv, Hudební nauka a Hudební seminář jsou uvedeny v kapitole Volitelné předměty na konci oddílu 5.1.Hudební obor.

5.1.5. Vzdělávací zaměření Hra na bicí nástroje

5.1.5.1.Studijní zaměření Hra na bicí nástroje

 

Učební plán

I.stupeň:

Přípravné studium hry na nástroj:

Varianta č.1:

předmět: 1.pololetí 2.pololetí
Přípravná hudební výchova 1 1
Příprava ke hře na nástroj 1 1

Varianta č.2:

předmět: 1.pololetí 2.pololetí
Přípravná hudební výchova 0 0
Příprava ke hře na nástroj 1 1

Varianta č.3:

předmět: 1.pololetí 2.pololetí
Přípravná hudební výchova 0 1
Příprava ke hře na nástroj 1 1

 

Základní studium:

Vyučovací předměty: výuka: 1.r. 2.r 3.r. 4.r. 5.r. 6.r. 7.r.
Hra na bicí nástroje povinný individuální 1 1 1 1 1 1 1
Komorní hra volitelný Skupinová / kolektivní  1* 1* 1* 1 1 1 1
Sborový zpěv 2* 2* 2* 2 2 2 2
Hudební nauka volitelný kolektivní 1 1 1 1 1
Hudební seminář 1 1 1 1 1
Hra na 2.nástroj*** nepovinný individuální / skupinová 1 1 1 1 1 1 1

 

II.stupeň:

Přípravné studium hry na nástroj: pro žáky kteří neabsolvovali I.stupeň a mají věk 14 let

Vyučovací předmět: 1.r.
Hra na bicí nástroje Povinný** individuální 1

**pro žáky kteří neabsolvovali I.stupeň a mají věk 14 let

 

Základní studium:

Vyučovací předměty: výuka: 1.r. 2.r 3.r. 4.r.
Hra na bicí nástroje povinný individuální 1 1 1 1
Komorní hra volitelný Skupinová / kolektivní 1 1 1 1
Sborový zpěv 1 1 1 1
Hra na 2.nástroj*** nepovinný individuální / skupinová 1 1 1 1

* nepovinný předmět , *** hra na druhý nástroj se řídí vzdělávacím obsahem pro tento nástroj

Vzdělávací obsah vyučovacích předmětů:

Přípravné studium:

Žák:

  • má osvojené návyky správného držení těla při hře
  • osvojuje si držení paliček
  • tleskáním si procvičuje jednoduché rytmické útvary

 

Základní studium:

 

1.ročník:

Žák:

  • hraje na malý buben noty celé, půlové, čtvrťové, osminové
  • upevňuje si správné návyky – držení paliček, sedění, poloha nohou
  • doprovází na malý buben hru lidových písní – sluchem kopíruje rytmus
  • hraje na malý buben jednoduchá rytmická cvičení

 

2.ročník:

Žák:

  • hraje rytmickou stupnici
  • orientuje se v notovém zápise
  • seznamuje se s bicí soupravou (BS)
  • dokáže pojmenovat jednotlivé části BS
  • začíná nácvik víru na malý buben

 

3.ročník:

Žák:

  • hraje šestnáctinové noty a plynule přechází: celá – půlová – čtvrťová – osminová – šestnáctinová a zpět
  • vnímá náladu skladby a dokáže ji jednoduše vyjádřit
  • seznamuje se s triolami a plynule přechází čtvrťová – trioly a zpět, později osminy – trioly a zpět
  • přechází plynule: rytmické hodnoty – vír a zpět
  • hraje jednoduché rytmy na BS – polka, valčík, tango… a doprovází jimi další melodický nástroj
  • orientuje se přiměřeně v základech hry na melodické bicí nástroje a perkuse

 

4.ročník:

Žák:

  • při hře na BS zapojuje postupně do hry její jednotlivé části: VB, MB, Hi-hat, činely, Tomy
  • hraje synkopy na MB s metronomem, později na BS
  • seznamuje se s jednoduchými rytmy taneční muziky – waltz, rock…
  • hraje v běžných taktech 2/4, 3/4, 4/4, 6/8
  • zapojuje se do komorní hry, ovládá přiměřeně hru z listu

 

5.ročník:

Žák:

  • plynule zapojí do hry na BS všechny rytmické hodnoty
  • ovládá hru přírazu – jednoduchého i vícenásobného
  • hraje s dynamikou p – mf – f, cresc. a decresc.
  • hraje s doprovodem melodického nástroje nebo s nahrávkou

 

6.ročník:

Žák:

  • pomocí etud a rytmických cvičení udržuje a prohlubuje dosavadní získané znalosti
  • seznamuje se se složitějšími doprovodnými rytmy – především latinskoamerickými
  • z nahrávek analyzuje styl hry jiných bubeníků a dokáže jej přiměřeně napodobit
  • orientuje se v polyrytmické struktuře
  • má přehled o vývoji bicích nástrojů

 

7.ročník:

Žák:

  • podílí se na výběru absolventského repertoáru
  • ovládá základ hry na melodické bicí a perkuse
  • ovládá demontáž a montáž bicí soupravy
  • seznamuje se s možností ladění bubnů
  • je schopen zahrát všechny běžné doprovodné rytmy a jejich jednoduché variace

 

II.Stupeň:

Přípravné studium:

Žák:

  • osvojuje si základní návyky hry na bicí soupravu – poloha těla a postavení rukou
  • ovládá znalost notového zápisu
  • ovládá pojmenování jednotlivých částí BS a dokáže ji sestavit

 

  1. – 2. ročník:

Žák:

  • umí zahrát základní rytmy taneční a lidové hudby
  • hraje jednoduché paradidly – střídání jednoduchých a dvojitých úderů
  • dokáže improvizovat doprovody podle stylu hudby
  • hraje z listu i zpaměti
  • zapojuje se do komorní hry (přiměřeného složení)
  • ovládá více druhů techniky hry (podle individuálního zaměření žáka)

 

3.- 4.ročník:

Žák:

  • orientuje se v notovém zápise
  • má všeobecný přehled o bicí soupravě a souvisejících tématech
  • hráčsky se profiluje podle svého vlastního zájmu
  • samostatně nastuduje přiměřeně obtížný absolventský repertoár II. stupně

 

 

 

 

Vyučovací předměty:

Komorní hra, Sborový zpěv, Hudební nauka a Hudební seminář jsou uvedeny v kapitole Volitelné předměty na konci oddílu 5.1.Hudební obor.

Volitelné předměty studijních zaměření hudebního oboru

 

ZUŠ Miroslav nabízí žákům hudebního oboru mimo individuální výuky hry na jednotlivé nástroje i možnost kolektivního vzdělání. Děje se tak prostřednictvím několika volitelných předmětů, kde žáci získávají následující možnosti:

  • rozvoj komunikačních a sociálních schopností
  • uplatnění doposud získaných individuálních znalostí v kolektivním projektu

 

Dalším významným přínosem v těchto předmětech je pěstování vlastností jako zodpovědnost, spolupráce a také možnost rozšíření obzoru o nové hudební styly a žánry, kterým se v rámci výuky věnujeme.

 

První skupina volitelných předmětů v ZUŠ Miroslav je rozdělena do těchto oblastí:

  • Komorní hra
  • Sborový zpěv
  • Čtyřruční hra / Klavírní improvizace (pouze pro žáky studující Hru na klavír)

 

Druhá skupina volitelných předmětů je z oblasti Recepce a reflexe hudby a tvoří ji tyto dva předměty:

  • Hudební nauka
  • Hudební seminář

 

Komorní hra:

Zpravidla se zde setkávají žáci stejných studijních zaměření (např. dueta či tria pro zobcové flétny, příčné flétny, klarinety, saxofony, housle), ale organizujeme i projekty na propojení většího počtu rozdílných nástrojů. Může se jednat  např. o obsazení zobcové flétny + klavír + EKN, nebo housle + zobcová flétna + klavír atd. Na konkrétní složení jednotlivých uskupení má vliv momentální struktura žáků školy. Výuka tohoto předmětu probíhá jako skupinová.

 

Sborový zpěv:

Sborový zpěv nabízí zájemcům možnost společného pěveckého vyjádření a je variantou pro žáky, kteří  upřednostňují sborový zpěv před komorní hrou anebo nemají možnost z jiných důvodů se výuky komorní hry pravidelně účastnit. Výuka probíhá jako kolektivní.

 

Čtyřruční hra / Klavírní improvizace:

V těchto volitelných předmětech si žáci studující klavír rozšiřují přehled o klavírní literatuře určené pro 4ruční hru, získávají základní znalosti z oblasti improvizace, ale také klavírního doprovodu, což spolu úzce souvisí. Výuka probíhá jako skupinová ve Čtyřruční hře na klavír a jako individuální nebo skupinová v Klavírní improvizaci.

 

 

Vyučovací předmět Komorní hra

 

Učební plán:

Vychází z jednotlivých studijních zaměření hudebního oboru.

Vzdělávací obsah vyučovacího předmětu:

Komorní hra je určena všem žákům hudebního oboru od 4.ročníku výuky hry na zvolený hudební nástroj. Žáci v něm získávají základní návyky a dovednosti pro společné muzicírování v různých nástrojových seskupeních. V případě potřeby většího počtu hráčů v rámci jednoho projektu je možné spojit výuku I. a II.stupně dohromady.

 

I.stupeň:

  1. – 3.ročník:

Žák:

  • hraje komorní skladby jednoduššího charakteru, odpovídající jeho znalostem
  • dokáže s pomocí učitele nastudovat přidělený part
  • dokáže udržet jednotné tempo
  • kontroluje ladění, dolaďuje se k ostatním hráčům
  • výsledky společné práce prezentuje na veřejných vystoupení

 

 

  1. – 7.ročník:

Žák:

  • samostatně nastuduje přidělený part
  • orientuje se v notovém zápise partitury
  • volí vhodné výrazové prostředky pro interpretaci skladby
  • interpretuje náročnější skladby odlišných období a stylů
  • dokáže posoudit interpretaci a navrhnout prostředky pro zlepšení

 

II.stupeň:

  1. – 4.ročník:

Žák:

  • orientuje se v přidělených hlasech a v partituře
  • věnuje se poslechu skladeb a dokáže jednoduše popsat její charakter
  • samostatně nacvičí svůj přidělený part
  • při interpretaci díla kontroluje a dbá na souhru, ladění, tempo
  • podílí se na výběru repertoáru

Vyučovací předmět Sborový zpěv

 

 

 

Učební plán:

Vychází z jednotlivých studijních zaměření hudebního oboru.

 

Vzdělávací obsah vyučovacího předmětu:

 

Přípravné studium:

Do přípravného studia jsou zařazeni žáci, kteří ještě nemají zažité základní potřebné pěvecké návyky. Po jejich zvládnutí jsou zařazeni do Sborového zpěvu pro I. a II.stupeň

Žáci:

  • mají zažitý přirozený pěvecký postoj
  • intonují v rozsahu pěti tónů
  • zpívají lidové a snadné umělé písně s doprovodem

 

  1. stupeň:

Výuka pěveckého sboru probíhá společně pro všechny žáky 1. – 3.ročníku a  4. – 7.ročníku, kteří ovládají základní potřebné pěvecké návyky nebo absolvovali přípravné studium pěveckého sboru. V případě malého počtu zpěváků je možné obě skupiny spojit a pracovat způsobem spojených ročníků.

  1. – 3. ročník:

Žák:

  • čistě intonuje a správně artikuluje, dbá na správné držení těla a klidné dýchání
  • používá svůj hlas přiměřeně v celém svém rozsahu
  • rozlišuje základní dynamiku a agogiku, má povědomí o legatovém zpěvu
  • je schopen udržet si svůj hlas ve dvojhlasé skladbě
  • orientuje se v notovém zápise
  • interpretuje lidové i umělé písně s doprovodem i bez hudebního doprovodu
  • podílí se na výběru repertoáru sboru
  • reaguje na podněty dirigenta

 

4.- 7.ročník:

Žák:

  • ovládá správné dýchání, nasazení tónu, artikulaci
  • využívá celý hlasový rozsah
  • má kultivovaný hlasový projev, rozlišuje hudební frázi a kantilénu
  • intonuje i ve vícehlase s doprovodem
  • orientuje se v partituře, pracuje s dynamikou zpěvu
  • seznamuje se s interpretací skladeb různých období
  • reaguje na gesta dirigenta, dbá na vyváženost jednotlivých hlasů

 

 

  1. stupeň:

Výuka pěveckého sboru  probíhá společně pro všechny žáky 1. – 4.ročníku. V případě malého počtu žáků může být výuka spojena s I.stupněm a postup výuky je jako u spojených ročníků.

 

  1. – 4.ročník:

Žák:

  • využívá vyrovnaný hlas v celém svém rozsahu
  • ovládá správnou dechovou techniku, tvorbu tónu a artikulaci
  • intonuje svůj part s doprovodem i bez doprovodu
  • zpívá přiměřeně náročný part z listu
  • spolupodílí se na tvorbě repertoáru a chodu sboru

 

V případě potřeby většího počtu zpěváků v rámci jednoho projektu je možné spojit výuku I. a II.stupně dohromady.

Vyučovací předmět Čtyřruční hra

 

Učební plán:

Vychází ze studijního zaměření Hra na klavír.

 

Vzdělávací obsah vyučovacího předmětu:

Přípravné studium: V tomto vyučovacím předmětu není organizováno

  1. a II. stupeň:

Základům čtyřruční hry se žáci věnují v rámci výuky Hry na klavír ve složení Žák + učitel. Výuce čtyřruční hry způsobem Žák + Žák v samostatném vyučovacím předmětu se mohou věnovat žáci s hlubším zájmem o tento způsob klavírní  hry. Výuka je organizována jako skupinová, buď podle jednotlivých ročníků nebo způsobem spojených ročníků podle momentální struktury žáků.

Žáci mají v tomto předmětu možnost seznámení se s širším repertoárem, praktikují hru ve složeních odpovídajících jejich schopnostem a obtížnosti partů Primo a Secondo.

Žáci:

  • Dbají na rytmickou souhru, dynamickou vyváženost hlasů, volí jednotné výrazové prostředky. Nastudovaný repertoár jsou schopni prezentovat na Žákovských koncertech.

 

Vyučovací předmět Klavírní improvizace

 

 

Učební plán:

Vychází ze studijního zaměření Hra na klavír.

 

Vzdělávací obsah vyučovacího předmětu:

Přípravné studium: V tomto vyučovacím předmětu není organizováno

 

  1. a II. stupeň:

Výuce klavírní improvizace v samostatném předmětu se mohou věnovat žáci s hlubším zájmem o tento způsob hry.  Rozvíjí svoji hudební představivost formou hudebních myšlenek spojovaných do ucelených forem podle zásad improvizace. Výuka se zabývá také stylem klavírních doprovodů „bez not“ . Výuka je organizována jako skupinová nebo individuální. Výsledky vzdělávání mohou žáci prezentovat na Žákovských koncertech školy pro veřejnost.

 

Žák:

  • přiměřeně věku a schopnostem si osvojuje základní pravidla improvizace
  • postupně rozvíjí šířku improvizace o náročnější techniky
  • hraje akordický doprovod a jednohlasou melodii
  • v další fázi výuky zapojuje akordicky hranou melodii v PR
  • seznamuje se s postupem práce u zadání „klavírní výtah z nahrávky“
  • osvojuje si způsoby klavírních doprovodů „bez not“ v různých stylech
  • seznamuje se s interpretací improvizace dalších muzikantů a vyjadřuje svůj názor
  • profiluje se podle vlastního zaměření

Vzdělávací obsah oblasti Recepce a reflexe hudby

Vyučovací předmět Hudební nauka / Hudební seminář

 

Učební plán:

Vychází z jednotlivých studijních zaměření hudebního oboru. Studium hudební nauky je povinné pro žáky 1. – 5. ročníku hudebního oboru. V odůvodněných případech mohou rodiče požádat o uvolnění žáka z pravidelné docházky a ředitel školy pak rozhodne o jeho uvolnění. V takovém případě pak žák dochází podle rozpisu na přezkoušení svých znalostí.

Starší začínající žáci jsou zařazeni do předmětu Hudební seminář, který je alternativou Hudební nauky. Rovněž jsou do Hudebního semináře zařazeni žáci, kteří nejsou schopni navštěvovat pravidelnou výuku hudební nauky. Rozvrh výuky hudebního semináře může/nemusí být pevně stanoven. Na konci pololetí musí každý žák hudebního semináře prokázat znalosti, odpovídající předmětu Hudební nauka pro příslušný ročník.

Vyučuje se ve skupině max. 20 žáků.

 

Vzdělávací obsah vyučovacího předmětu:

Přípravné studium:

Žák:

  • osvojuje si na ukázkách základní pojmy hudebního názvosloví – tón, zvuk, nota, rytmus…
  • učí se psát houslový klíč a jednotlivé druhy not
  • orientuje se v nejjednodušších intonačních a rytmických cvičeních
  • osvojuje si psaní nejjednodušších rytmických a melodických taktů

 

1.ročník:

Žák:

  • ovládá psaní a čtení not v notové osnově
  • chápe význam taktů 2/4, 3/4, Celý
  • rozumí pojmu stupnice, akord, celý tón a půltón
  • osvojuje si další hudební pojmy a jejich význam: křížek, tónina, dynamika, béčko, odrážka, tečka u noty
  • poznává  a ovládá takty 3/8 a 6/8
  • chápe noty šestnáctinové

 

2.ročník:

Žák:

  • ovládá názvy not s posuvkami
  • upevňuje si získané znalosti z 1. ročníku
  • ovládá durové stupnice do 4 předznamenání
  • rozpozná předznamenání, ovládá názvy intervalů
  • ovládá základní rozdělení hudebních nástrojů

 

3.ročník:

Žák:

  • upevňuje si znalosti z minulých ročníků
  • ovládá dělení mollové stupnice na aiolskou, harmonickou a melodickou
  • zná mollové stupnice do 4 křížků a jejich kvintakordy
  • rozumí dynamickým znaménkům
  • má přiměřené vědomosti o A. Dvořákovi, B. Smetanovi, L. Janáčkovi
  • rozumí italskému názvosloví pro tempová označení
  • umí tvořit intervaly

 

4.ročník:

Žák:

  • Opakováním si upevňuje znalosti z předchozích ročníků
  • Ovládá durové stupnice do 7 předznamenání a jejich akordy
  • Vyjmenuje ve skupinách nástrojů jednotlivé zástupce
  • Chápe pojmy Enharmonická záměna, Tónina, Stupnice
  • má přiměřené vědomosti o J. S. Bachovi, W. A. Mozartovi, L. v. Beethovenovi

 

5.ročník:

Žák:

  • opakuje a utvrzuje si znalosti z předchozích ročníků
  • chápe pojmy jako např. duo, trio, kvarteto…
  • má základní a přiměřené znalosti v oblasti Dějiny hudby
  • má celkový přiměřený rozhled v oblasti vyučovaného předmětu

 

5.2.Taneční obor

Umožňuje formou pohybu a tance všeobecný rozvoj jedince. Absolventi tanečního oboru ZUŠ Miroslav jsou připraveni zapojit se do nejrůznějších hudebně pohybových aktivit. Jsou ale rovněž připraveni pokračovat v dalším uměleckém vzdělávání na vyšších typech škol zabývajících se tancem.

 

Přípravné studium I.stupně taneční výchovy – 2leté studium

Učební plán:

Vyučovací předmět: 1.ročník 2.ročník
Přípravná taneční výchova 1 1

Výuka přípravného studia tanečního oboru probíhá 1 – 2 roky v rozsahu 1 hodiny výuky týdně. Vyučuje se ve skupině 5 – 15 žáků, ve výjimečných případech až 20 žáků.

Žák:

  • Získává návyk správného držení těla
  • Má tělesnou citlivost, pružnost a obratnost
  • Orientuje se v prostoru
  • Osvojuje si základy rytmického a dynamického cítění
  • Rozvíjí pohybovou fantazii přiměřeně věku

 

Prostředky k dosažení cíle:

Formovat elementární pohybové dovednosti, tělesné pocity a návyky potřebné pro získání správného držení těla:

  • Protažení a uvolnění celého těla a páteře
  • Zpevnění pánve
  • Protažení a uvolnění svalů, horních a dolních končetin
  • Vznosné držení hlavy, šíje, hrudníku

 

Procvičovat:

  • V základních polohách (leh, sed, klek, stoj)
  • V pohybu z místa (chůze, běh, poskoky, koníček, přísun, cval, lezení)
  • V prostoru (dopředu, dozadu, nahoru, dolů, různé dráhy, volné rozestoupení)
  • Ve dvojici, trojici, řadě, zástupu, v kruhu
  • Cvičit obratnost (kolébka vzad, kotoul vpřed a vzad, svíčka, změny poloh, „zajíček“)
  • Hudebnost (tempo, zvuk, dynamika, melodie, takt, tónina dur i moll, cítění pomlky, závěru a předtaktí)

 

Vše procvičovat v jednoduchých pohybových a tanečních hrách se zpěvem, říkadly, rytmickými nástroji, „hrou na tělo“ nebo s náčiním.

 

 

 

ZÁKLADNÍ STUDIUM – I. STUPEŇ

Učební plán:

pro žáky od 7 let
Předmět  Ročník
1. 2. 3. 4. 5. 6. 7.
Taneční průprava 1 1
Současný tanec 0,5 0,5 1 1 – 2 1 – 2
Lidový tanec 0,5 0,5 0,5 0,5 0,5
Klasická taneční technika 1,0 1,0 0,5 0,5 0,5
Taneční praxe 1 1 1,0 1,0 1,0 1 1
Celkový počet vyučovacích hodin 2 2 3 3 3 3 – 4 3 – 4

 

Vyučuje se ve skupině 5 – 15 žáků v I. a II. Stupni studia.

1.ročník – vyučované předměty Taneční průprava a Taneční praxe

 

Očekávané výstupy ŠVP
·         Návyk správného držení těla v základních polohách na místě i z místa·         Harmonicky posilovat a zcitlivovat jednotlivé svalové oblasti

·         Zvyšovat pohyblivost v kloubech (dle anatomických možností žáka)

·         Propracovávat pohyb z místa (taneční chůzi a běh)

·         Rozvoj hudebního cítění a vnitřní citlivosti

·         Vše prohlubovat v taneční praxi

Prostředky k dosažení cíle
Předmět: Taneční průprava ( průpravná cvičení k ovládání jednotlivých svalových oblastí)
Základní polohy na místě (sed, klek, leh, stoj)·         Pánev – podsazení, klopení, rotace

·         Trup – rovný předklon a záklon

·         Pletenec horní končetiny – správné držení ramen

·         Páteř – zaoblení, prohnutí, úklon, rotace

·         Šíje a hlava – předklon, úklon, záklon, rotace

·         Dolní končetiny – ohýbání, protahování v koleni a hlezenním kloubu, přednožení, zanožení, unožení, vytáčení, vtáčení, uvolňování kyčelního kloubu, procvičování nožní klenby a chodidla, odvíjení chodidel u tyče a na volnosti

·         Horní končetiny – klouby ruky (ohýbání, protažení), předpažení, upažení, zapažení, vzpažení, kyvadlový švih

·         Leh na boku

Pohyb z místa·         Chůze vpřed i vzad – přirozená, s odvíjením, ve výponu, v podřepu, s přednožením skrčmo

·         Běh vpřed a vzad – přirozený, měkce, ostře pérovaný, skrčmo, z přepadu

·         Poskočný krok vpřed – nízké, vysoké přednožení

·         Cval bočně a vpřed

·         Otáčky o 90°, 180° a 360° na místě

·         Průprava pro skoky – pérování, podřepy, výskoky (vše v I. a II. pozici mírně vytočené), malé dálkové skoky

 

Obratnost – kotouly vpřed a vzad, „svíčka“, převaly, „zajíčci“ (průprava na přemet stranou)Taneční kroky – měkká chůze, přísun, cval, přeměnný krok

Prostor – šachovnicové rozestoupení, kruh, osma, diagonály, zástup, řada, dvojice, trojice, skupiny

Hudební průprava – tempo, doba, takt, dynamika, legato, staccato
Předmět: Taneční praxe
Improvizace – hry s náčiním, hudební motivace, přírodaTaneční skladby – taneční hry, jednoduché lidové tance, drobné hudební skladby pro děti, hry s náčiním

 

Žáci vše předvedou na veřejných i školních vystoupeních.

 

2. ročník – vyučované předměty Taneční průprava a Taneční praxe

 

Očekávané výstupy ŠVP
·         Upevňovat návyk správného držení těla v základních polohách na místě i v pohybu·         Přiměřeným cvičením zvyšovat sílu, pružnost, koordinaci a pohyblivost.

·         Zdokonalovat chůzi, běh, poskoky, cval, skoky, obraty, otáčky

·         Rozvíjet smysl pro tempo, rytmus, dynamiku s hudbou

·         Dovednosti používat v taneční praxi

Prostředky k dosažení cíle
Předmět: Taneční průprava
Základní polohy na místě (sed, klek, leh, stoj)·         Pánev – podsazení, klopení, rotace, posuny

·         Trup – oblý předklon, záklon, úklon, rotace, kyvadlový švih do předklonu

·         Pletenec horní končetiny – zvedání, spouštění, kroužení ramen

·         Dolní končetiny – ohýbání a protahování v koleni, rozvíjet přednožení, unožení, zanožení přes pokrčení v koleni, kroužení v kyčelním kloubu, švihy, procvičení klenby a chodidla, podřepy, dřepy, výpony

·         Horní končetiny – kroužení v ramenním kloubu, lokti a zápěstí, procvičování ruky, rovné i zaoblené připažení, předpažení, upažení a vzpažení, zapažení, čelný a bočný kruhový švih

Pohyb z místa·         Chůze – plynulá vpřed a vzad, pomalé, střední i rychlé tempo, v taktu dvoudobém i třídobém, dvojice, trojice, skupiny

·         Běh – vpřed i vzad, z přepadu, v návaznosti, dvojicích, trojicích, skupinách

·         Poskočný krok –  vpřed  a vzad, pokrčmo i protaženě, s odrazem, s kyvadlovým švihem paží

·         Cval  – bočně a vpřed (rychlejší tempo)

·         Otáčky – v rychlejším tempu o 90°, 180° a 360° s volným připažením

·         Průprava pro skoky – zvyšovat sílu odrazu a výšku v I. a II. pozici i v dálkovém skoku s mezikroky i následně, s mírným upažením.

Horní končetiny fixovat v dané poloze (připažení, upažení, v bok, na ramenou …)

·         Obratnost – kotoul vpřed ze dřepu, ze stoje, s výskokem, kotoul vzad z dřepu, ze sedu snožmo i roznožmo, svíčka, průprava na přemet stranou·         Prostor – pohyb z místa přímo všemi směry, oblé dráhy dostředivě

·         Taneční kroky – přísunný vpřed a v točení, poskočný, řezankový

Hudební průprava – rytmická cvičení 2/4, 3/4, 4/4 takt, hudební fráze, předtaktí, triola, zesilování a zeslabování, vyjádření rytmu a tempa tleskáním nebo hrou na jednoduchý nástroj
Předmět: Taneční praxe
Improvizace – pohybové vyjádření vlastních námětů dětíTaneční skladby – pohybové a taneční vyjádření s náčiním (lehké míče, obruče, šátky, stužky, kroužky, švihadla), drobné hudební skladby, lidové taneční hry a tance.

 

Žáci vše předvedou na veřejných vystoupeních školy.

 

3.- 7. ročník – I. stupeň základního studia

Předmět:
Současný tanec Lidový tanec Klasická taneční technika Taneční praxe
Navazuje na přípravnou taneční výchovu a taneční průpravu. Jeho pojetí není předepsaný systém, ale metoda, jak kultivovat přirozený pohyb dětí. Při správném rozmístění síly v těle, používání opěrného systému trupu, vypracování těžiště, protažení v ose těla a končetin, zvyšování pohybového rozsahu, dovést žáka ke správnému používání a kultivaci pohybu. Přivést žáka k možnosti vyjadřovat se pohybem, pěstovat kreativitu, pohybový slovník a sociální inteligenci. Spojit myšlení, emoce a pohyb. Vychovává žáky k úctě a obdivu k tradicím našeho národa. Poskytuje dětem poznání specifiky a půvabu lidového tance přitažlivou formou. Zpočátku navazuje na PTV a taneční průpravu a podle schopností dítěte se žák seznamuje s českými, moravskými nebo regionálními tanci. Rozvíjí specifickými prostředky taneční techniku žáka. Upevňuje správné držení těla, zdokonaluje pohyb končetin, prohlubuje pohybovou koordinaci, rovnováhu, formu a čistotu vedení pohybu. Učí pohybové kázni, vytrvalosti a vůli. Od 1. ročníku navazuje na vyučované předměty. Úkolem je přivést žáka k tanci, tj. aby se prohloubila a zdokonalila taneční technika a projev.

 

 

Předmět: Současný tanec – prostředky k dosažení cíle
3. ročník 4. ročník 5. ročník 6. ročník 7. ročník
Přízemní polohy:
·         Pánev – kroužení·         Trup – kroužení, postupná vlna (čelná a bočná), suny hrudníku

·         Šíje a hlava – osmy

·         Dolní končetiny – vytáčení a uvolňování v kyčli, švihy do přednožení, zanožení, unožení, podřep, dřep, výpon

·         Horní končetiny – osma horizontální a vertikální, kyvadlový švih a kruhový, zápěstí(osma)

·         Pletenec horní končetiny – suny a kroužení ramen

·         Lehy – vazby pohybů pánve, páteře, trupu, hlavy a končetin se změnou těžiště, postupná vlna, pohyby hrudníku·         Sedy – vazby pohybů pánve, páteře, trupu, hlavy a končetin se změnou těžiště, postupná vlna, pohyby hrudníku, sed uzlový

·         Kleky – na jednom koleně (druhá přednožení, unožení), pohyby pánve

·         U tyče – v závěsu zpružňování a zcitlivování páteře, čelem a bokem švihy, obraty, podřep, dřep, výpon

·         Lehy – delší vazby pohybů s doprovodem paží·         Sedy – delší vazby se změnou těžiště, překážkový sed

·         Kleky na jednom koleni – vlna čelná, vazby pohybů s přecházením do různých poloh

·         U tyče – kombinace švihů dolních končetin paralelně i vytočeně s doprovodnými pohyby trupu, hlavy a paží

Zdokonalování nejrůznějších vazeb pohybů s důrazem na centrální pohyb.·         Švihy – kyvadlový, kruhový, horizontální, osmičkový (švihadlo, šátek, stuha)

·         Vlny – boční vlna trupu v kleku, čelná a bočná ve stoji plynule

·         Impulsy – z hrudníku v kleku, sedu na patách ve stoji

Zvládnout vazby probraných prvků i prvků obratnosti a rovnováhy ve všech přízemních polohách u tyče, na volnosti i v pohybu (dle individuálních možností žáka).·         Švihy – dolní i horní končetiny s otáčkou

·         Vlny – ve stoji na místě i z místa, s přenášením váhy

·         Impulsy – z pánve s doprovodem paží

Pohyb z místa:
·         Chůze – vpřed, vzad, dostředivá, bočně s křížením·         Běh – vpřed, vzad, dostředivý, bočný

·         Poskočný skok – s přednožováním, unožováním, zanožováním

·         Cval – vpřed, vzad, stranou

·          Otáčky – o 180° a 360°

·         Prostor – směrová růžice, různé dráhy, oblá dostředivě a odstředivě, dvojice, trojice, skupiny

·         Obratnost – delší vazby kotoulů vpřed a vzad, svíčka, přemet stranou, stoj o rukou

·         Taneční kroky – dvojpolka, hladký polkový v točení, valčíkový, základní kroky mazurky, českého polonézu, sousedské, kalamajky

·         Chůze – tempové i rytmické obměny, s vyvažováním končetin, se sníženým i zvýšeným těžištěm·         Běh – tempové i rytmické obměny, s vyvažováním končetin, se sníženým i zvýšeným těžištěm

·         Poskočný krok – s různou dynamikou, s kyvadlovým švihem (osmy, kroužení), i dvojice, atd.

·         Cval – všechny směry

·         Obraty a otáčky – do vazeb chůze, běhu, poskoku, cvalu

·         Skoky – dálkový, střihový ze 2 na 1 vpřed i vzad, stranou

·         Obratnost – prvky již probrané, převaly, přešvihy

·         Chůze, běh, poskoky, cval, obraty, otáčky – v nejrůznějších vazbách, začleňovat skoky i výskoky s otáčkou·         Obratnost – procvičovat probrané prvky z minulých ročníků ve vazbách ·         Skoky – procvičovat všechny druhy skoků již probraných ·         Skoky – všechny skoky z předchozích ročníků i s náčiním
Hudební průprava:
Rytmická cvičení, synkopa, triola, dynamické změny, náhlé a postupné změny tempa. Prohlubovat hudební cítění žáka. Pokračovat v prohlubování hudebního cítění ve vybraných skladbách.
Taneční praxe:
Drobné taneční skladby – uplatňovat získané dovednosti, pohybovou fantazii, tvořivé schopnosti, smysl pro formu a kolektivní pohybovou souhru. Improvizace na vlastní náměty nebo skladby. Používat náčiní na volnosti, v pohybu, improvizaci. V krátkých etudách rozvíjet výrazové možnosti pohybu. Náčiní začleňovat do pohybu na zemi, na volnosti i z místa. Tanečně ztvárnit vhodnou skladbu. Ztvárnit vhodnou taneční skladbu na hudbu i bez hudebního doprovodu, samostatně řešit drobné prostorové, rytmické, výrazové úkoly. Využívat nástroje a náčiní. Orientace v dané hudební předloze, vyjádřit pohybem daný úkol. Dle dosažení techniky pohybu uplatnit pravdivý a osobitý projev. Podílet se na tvorbě taneční kompozice, tvořivě spolupracovat s ostatními žáky. Hodnotit vlastní projev a dodržování zásad správného držení těla.

 

 

 

Předmět: Lidový tanec – prostředky k dosažení cíle
3. ročník 4. ročník 5. ročník 6. ročník 7. ročník
-          jednoduché pérování vahou v I. pozici paralelní-          dvojité pérování vahou

–          podřepy, dřepy, výpony

–          potlesky a podupy

–          paže: příprava a držení, vše u tyče i na volnosti

 

Taneční kroky:

·         Chůze – přirozená a houpavá

·         Běh – přirozený

·         Krok – poskočný a dvojposkočný, přísunný, přeměnný, cvalový

·         Výskoky – v dřepu

·         Otáčení – vyšlapáváním

Taneční kroky:·         Chůze – přirozená a houpavá s potlesky, podupy, vpřed, vzad, s obraty a otáčkami

·         Běh – přirozený vpřed, vzad, s otáčkou

·         Krok přísunný – všechny směry, 2/4 i 3/4 takt

·         Krok cvalový – hladký a skočný (všechny směry)

·         Krok polkový – hladký

·         Krok dvojposkočný – v kombinaci s polkovým, v otáčce

·         Krok sousedské – hladká, přísunná, vyšlapávaná

·         Trojdup a čtyřdup

·         Krok patošpičkový

·         Dvojkolka

·         Poskoky řezankové a dvojřezankové

·         Rejdování

·         Krok holubcový

·         Krok polonézový

Vše procvičovat v řadách, po diagonále, po kruhu.

Tance:·         Třasák – na čtyři, na tři

·         Mazurka – na jeden, na dva a na tři kroky

·         Obkročák – hladký, houpavý, poskočný

·         Šotys-polka

·         Maděr-polka

·         Mateníky – pravidelné a nepravidelné

·         Kolečkový – trojkrok a dvojkrok

·         Chodská kola

·         Jihočeská kolečka

 

Moravské tance z oblasti:-          Haná

–          Valašsko

–          Lašsko

–          Horácko

–          Brněnsko

 

Haná – Troják, Tetka, Silnice

 

 

 

 

 

Valašsko a Lašsko – Bystřický, Černá vlnka, Tráva neroste, Čeladenský, Pilky 

Horácko (moravské) – Špacírka, Hulán, Šotyš

 

Brněnsko – Brněnská kola

 

Taneční praxe:
Vždy nejdříve nácvik písně a pak pohybu. Zvládnout základní prvky dětských lidových her a tanců.Zpěv i při tanci. Vždy nejdříve nácvik písně a pak pohybu. Zvládnout základní prvky dětských lidových her a tanců.Zpěv i při tanci. Nácvik písně a pak tance se zpěvem, s použitím probraných prvků. Učitel vybere tance dle schopností žáků. Může se zaměřit na některou oblast. Nácvik písně, potom kroků a celého tance.
Předmět: Klasická taneční technika – prostředky k dosažení cíle
3. ročník 4. ročník 5. ročník 6. ročník 7. ročník
Cvičení u tyče:
-          správné držení těla-          pozice chodidel a paží

–          přípravné port de bras

–          demi-plié

–          battement tendu

–          příprava pro rond de jambe par  terre

–          battement tendu en cloche

–          battement tendu a demi-plié

–          battement tendu jeté

–          battement a demi-plié

–          battement soutenu

–          sur le cou-de-pied (skobička)

–          battement frappé

–          relevé-abaissé

–          demi-plié-relevé

–          záklon, úklon, předklon

-          prvky ze 3. ročníku v        V. pozici-          battement tendu double de côté

-           battement tendu jeté en cloche na 30°

–          battement tendu jeté piqué

–          battement tendu demi-dégagé

–          battement tendu soutenu

–          rond de jambe par terre en dehors, en dedans

–          battement frappé simple (skobička)

–          battement fondu par terre

–          příprava na petit rond de jambe en air

–          battement relevé lent

–          grand battement jeté

–          první a třetí port de bras

-          prvky a postavení ve      IV. pozici-          demi-plié a grand plié

–          battement tendu jeté piqué

–          battement tendu demi-degagé a dégagé

–          battement tendu soutenu

–          preparace k rond de jambe par terre

–          sur le cou-de-pied

–          battement fondu piqué

–          petit rond de jambe en air

–          battement développé

–          détourné

–          pas de bourré simple

–          úklony

-          zvyšovat koordinaci-          přidat práci hlavy

–          grand plié ve IV. pozici

–          plié a relevé na jedné noze

–          battement frappé a fondu en l‘ air

–          battement frappé double

–          grand rond de jambe v demi-plié par terre

–          porte o ¼ kruhu en air

-           pózy par terre a en air na 45°

–          póza écartée par terre

–          battement soutenu s relevé

–          passé

–          glissade de côté

–          assemblé de côté

-          petit battement-          battement fondu double

-           porte o ½ kruhu en l‘ air na 45°a 90°

-           attitude na 45°

-           pózy en air na 90°

–          battement soutenu en tournant

–          glissade

 

Cvičení na volnosti:
-          držení těla ve stoji-          pozice paží a ruky

–          vedení paží

–          demi-plié

–          battement tendu simple

–          příprava k battement tendu jeté

–          relevé-abaissé

–          demi-plié-relevé

–          temps levé sauté

–          první port de bras

–          poklona chlapecká

 

 

Všechny cviky provádíme nejprve odděleně (de côté, en avant, en arriére), později en croix. V postavení nejprve čelem k tyči a posléze na volnosti. Dbáme na čistotu provedení celého cviku. Vše dle schopností a dispozic žáků v I., II. a III. pozici.

-          orientace v prostoru-          postavení en face, épaulement

–          demi-plié-relevé

–          battement tendu jeté

–          battement fondu par terre

–          battement frappé par terre

–          rond de jambe I. pozice

–          temps levé sauté V. pozice

–          échappé sauté

–          výskoky v I., II. a V. pozici

–          druhé port de bras

–          dívčí poklona

–          cviky pro zvyšování rozsahu a pro uvolnění páteře (na závěr u tyče)

-          croissée, éffacée-          preparace a rond de jambe

–          battement fondu

–          battement frappé

–          relevé

–          detourné

–          dégagé

–          battement relevé lent

–          grand battement jeté

–          temps levé sauté

–          échappé sauté

-          prvky prováděné u tyče o zvládnutí přenášet na volnost-          échappé sauté

–          zařazujeme pohyby hlavy, mírný vzdech paží, rozvíjíme přirozenost a tanečnost projevu

-          prvky v postavení épaulement-          póza écartée par terre

–          IV. arabesque par terre

-           détourné o  360°

-           pózy en l‘ air na 90°

–          příprava na točení

–          glissade en croix

–          temps levé sauté

–          changements de pied

–          grand échappé

–          trampolinové skoky

–          pas de bourée simple

–          sissonne

–          jeté

–          balancé

 

U tyče i na volnosti zařazovat jednoduché vazby probraných prvků dle dosaženého stupně vyspělosti žáka.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ZÁKLADNÍ STUDIUM – II. STUPEŇ – 4leté studium

Učební plán:

Předmět Ročník
 Pro žáky od 14 let 1. 2. 3. 4.
Současný tanec 1 1 1 1
Klasický tanec 1 1 1 1
Taneční praxe 1 1 1 1
Celkový počet vyučovacích hodin 3 3 3 3

 

Očekávané výstupy ŠVP
·         zvládnout vyšší stupeň náročnosti tanečních technik·         rozvíjet osobitý taneční projev pomocí improvizace

·         tvorba vlastních choreografií

·         vnímat vnější i vnitřní prostor a pohyb v čase

·         aktivně se zapojit při návrzích kostýmů, osvětlení, rekvizit

·         používat odborné terminologie

·         vnímat a hodnotit choreografické dílo a vlastní přístup k tvorbě a realizaci

Prostředky k dosažení cíle
Předmět: Současný tanec
·         zvládnout principy vyššího stupně tanečních technik pomocí průpravných cvičení·         systém stažení a uvolnění provádět v různých pozicích a polohách, v různém tempu, s akcenty, do spirál, otoček a pádů

·         používat svalovou energii k vyvolání pohybu

·         používat mírně vytočené a paralelní pozice

·         dle osobitých předpokladů a taneční vyspělosti žáka využívat vhodné hudební nahrávky pro taneční praxi

·         zdokonalovat provedení vazeb s ohledem na plynulost, rytmus a výraznou dynamiku pohybu

·         v improvizaci rozvíjet schopnost žáků pohybově vyjádřit charakter, náladu a výraz hudby

 

Předmět: Klasický tanec
·         navázat na učební látku základů klasického tance z I. stupně základního studia·         zvládnout vyšší stupeň techniky jako průpravu pro hlavní předmět studia

·         cvičení u tyče provádět postupně v rychlejším tempu, s obměnami a se zapojením horních končetin a hlavy

·         ve cvičení na volnosti zařazovat épaulement, obraty, otáčky a složitější skoky

·          zvyšovat pózy na 90°

·         náročnějšími prvky rozvíjet větší sílu a pohyblivost dolních končetin, pohybovou koordinaci, rovnováhu, smysl pro formu a styl tanečního pohybu

 

STUDIUM PRO DOSPĚLÉ – 4leté studium

Učební plán:

Předmět  Ročník
1. 2. 3. 4.
Současný tanec 1 1 1 1
Klasický tanec 1 1 1 1
Taneční praxe 1 1 1 1
Celkový počet vyučovacích hodin 3 3 3 3

 

Očekávané výstupy ŠVP
·         navázat na II. stupeň základního studia a umožnit další rozvoj v tanečních technikách·         orientovat se v různých oblastech tanečního projevu a kultury pohybu

·         tvorba vlastních choreografií individuálně i ve skupině

·         aktivně se zapojit při návrzích kostýmů, osvětlení apod. při scénickém řešení choreografie

·         podle míry schopností žáka a jeho zájmu poskytovat základy odborného vzdělání, které studentovi umožní uplatnit se jako tanečník v nejrůznějších aktivitách

Prostředky k dosažení cíle
Předmět: Současný tanec
·         v průpravných cvičeních zdokonalovat taneční techniky na základě potřeb studentů·         cvičení provádět v různých pozicích a polohách jako průpravu pro vlastní choreografie

·         používat odbornou terminologii z oblasti taneční tvorby

·         zdokonalovat provedení pohybu s ohledem na vyspělost studenta

·         v přípravě choreografií pracovat individuálně nebo ve skupině

·         využívat elektronická média ke studiu a tvorbě choreografií

Předmět: Klasický tanec
·         navázat na učební látku I. a II. stupně základního studia·         zdokonalovat techniku klasického tance v jednoduchých nebo náročnějších vazbách

·         nadále vše provádět u tyče i na volnosti

·         dbát na rozvíjení síly a pohyblivosti končetin

·         rozvíjet formu a styl tanečního projevu, koordinaci a rovnováhu

·         využívat klasickou techniku jako průpravu pro hlavní předmět studia

 

 

Shrnutí:

Při výuce tanečního oboru na ZUŠ vycházíme ze znalosti problematiky a tvořivého přístupu pedagoga. Tempo probíraného učiva se řídí nadáním jednotlivých žáků a celkovou úrovní třídy. Dáváme přednost kvalitě výuky před kvantitou. Ve výuce pokračujeme teprve tehdy, když žáci skutečně pochopí zadanou látku a dokáží s ní pracovat.

V 1. a 2. ročníku má většina pohybových činností formu hry, přičemž střídáme činnosti rušné a klidnější. Zároveň ponecháváme dostatečný prostor pro vnímání hudby.

Od 3. ročníku zařazujeme stále delší cvičení zaměřená na zvládnutí určitého úkolu. Činnosti doplňujeme o teoretické objasňování zákonitosti pohybu, anatomie a odborné terminologie. Dbáme na zvyšování náročnosti žáků k sobě samým. Při hodnocení žáka je základem zvládnutí úkolu a to po stránce technické, výrazové, důležitá je aktivita, soustředěnost a samostatnost, vytrvalost a houževnatost, a také kolektivní souhra.

Vyžadujeme vhodný a jednotný cvičební úbor kvůli detailní kontrole správnosti provedení cviků.

Dbáme o vybavení tanečního oboru vhodným cvičebním náčiním, hudebními nástroji, technickým vybavením a vkusnými tanečními kostýmy. Naučenou látku prezentujeme každoročně na různých školních a veřejných vystoupeních.

 

 

  1. Zabezpečení výuky žáků se speciálními vzdělávacími potřebami

 

Žáci se speciálními vzdělávacími potřebami jsou děleni do těchto tří skupin:

  • žáci se zdravotním postižením
  • žáci se zdravotním znevýhodněním
  • žáci se sociálním znevýhodněním

 

V případě zájmu o výuku v ZUŠ Miroslav z řad těchto žáků vždy postupujeme v každém jednotlivém případě s individuálním přístupem. Je nutné zhodnotit všechny potřebné aspekty a nalézt oboustranně odpovídající a vhodné řešení. Pro kvalifikované rozhodnutí o možnosti a způsobu výuky je nutné posouzení následujících faktů:

  • míra handicapu nebo postižení žáka
  • odborný posudek psychologicko – pedagogické poradny nebo

speciálně pedagogického centra

 

Žádost o výuku musí podat rodiče žáka a pokud odborný posudek potvrdí handicap znemožňující běžný druh výuky podle stávajícího ŠVP, vypracuje škola individuální vzdělávací plán žáka na příslušné studijní zaměření a školní rok.

 

  1. Vzdělávání žáků mimořádně nadaných

V odůvodněných případech, kdy se jedná o mimořádně nadaného žáka, lze vytvořit individuální vzdělávací plán na studijní zaměření a školní rok. Princip výuky pak spočívá v rozšířeném počtu vyučovacích hodin a v možnosti zvládnutí dvou ročníků v rámci jednoho školního roku. Návrh na tento způsob vzdělávání podává učitel předmětu a musí být doložen buď odpovídajícím potvrzením psychologicko – pedagogické poradny (PPP) nebo posudkem  tříčlenné zkušební komise učitelů školy.  Pokud PPP či komise potvrdí mimořádně zvýšené nadání, vypracuje škola individuální vzdělávací plán žáka na příslušné studijní zaměření a školní rok.

 

  1. Hodnocení žáků a vlastní hodnocení školy

 

  • 1.Zásady a způsob hodnocení žáků

 

Klasifikace jednotlivých předmětů:  obsahuje 4 známky pro hodnocení znalostí a dovedností:

1 –  výborný – Žák ovládá požadovanou látku samostatně a bez pomoci. Získané vědomosti a dovednosti je schopen samostatně použít.

2 – chvalitebný – Žák ovládá látku s drobnými nedostatky. Získané vědomosti a dovednosti dovede aplikovat s mírnou pomocí učitele.

3 – uspokojivý – Žák ovládá látku s nedostatky a chybami, které opraví pouze s pomocí učitele. Získané vědomosti a dovednosti dovede aplikovat jen s výraznou pomocí učitele.

4 – neuspokojivý – Žák požadovanou látku vůbec neovládá, není schopen opravit nedostatky ani za pomoci učitele.

 

Hodnocení probíhá:

  • v průběhu pololetí do Žákovského sešitu (do deníčku v tanečním oboru)
  • na výpisu Vysvědčení v pololetí školního roku
  • na Vysvědčení na konci školního roku

 

Klasifikace celkové prospěchu na konci pololetí / školního roku na vysvědčení:

1 – Prospěl s vyznamenáním – známka z nástroje 1, další předměty nejsou horší než 2 a celkový průměr do 1,5

2 – Prospěl – povinné předměty jsou hodnoceny lépe než 4, celkový průměr je horší než 1,5

3 – Neprospěl – povinný či volitelný předmět je hodnocen 4

 

Účelem hodnocení je podat ucelený obraz o úrovni znalosti daného učiva, ale také o kvalitě průběhu učení – přípravě. Hodnocení je vždy spojeno s cíli učiva, které jsou formulovány ve školním vzdělávacím programu.

Záměrem hodnocení je poskytnout žákovi prostřednictvím učitele včasnou, objektivní a přiměřenou kritiku způsobem, který je adekvátní a taktní vůči osobnosti žáka a jeho možnostem. Pedagog poskytuje žákovi informace o tom, jak se na hodinu připravil, kde chyboval a podává návod, jak případné nedostatky odstranit.

Hodnocení tedy funguje jako zpětná vazba, která žáka pozitivně povzbudí a stimuluje k dalším výkonům.

 

Zásady hodnocení:

  1. Je hodnocen každý individuální pokrok žáka, je přihlédnuto k uměleckým předpokladům, věku a osobnímu maximu.
  2. Přihlíží se také k chování žáků a je hodnocen jejich přístup
  3. Žák vždy ví, z čeho bude hodnocen
  4. Lze přihlédnout k momentální indispozici žáka

 

Žák je hodnocen na základě následujících bodů:

  1. Výkony žáka ve vyučovací hodině
  2. Připravenost, resp. kvalita domácí přípravy
  3. Úroveň výkonu na veřejném vystoupení, postupových zkouškách
  4. U hudebně teoretických předmětů písemné práce, zkoušení, testy, domácí úkoly

 

Způsoby a formy hodnocení:

  1. Žák je hodnocen průběžně během celého školního roku, kdykoliv je to pozitivním přínosem pro jeho rozvoj. Učitel volí hodnocení dle svého uvážení – slovně, písemně, nebo alternativní formou (obrázky, razítka apod.)
  2. Celkové hodnocení je zobrazeno na vysvědčení klasifikační stupnicí, která je zakotvena ve vyhlášce č.71/2005 Sb.
  3. Žáci jsou vedeni k sebehodnocení a vlastní sebereflexi

 

 

  • 2. Oblasti vlastního hodnocení školy

 

Hodnocení se zpracovává za období kalendářního  roku prostřednictvím Výroční zprávy o činnosti školy. Oblasti hodnocení jsou:

  • Naplnění oborů
  • Stav personální oblasti
  • Stav klasifikace
  • Prezentace školy na veřejnosti
  • Údaje o výsledcích kontrol
  • Údaje o hospodaření

 

 

V Miroslavi 2018-09-03

 

Příloha: Sólový zpěv

Vzdělávací zaměření Sólový zpěv

Studijní zaměření Sólový zpěv

 

Učební plán

  1. stupeň:

Přípravné studium hry na nástroj:

Varianta č.1:

předmět: 1.pololetí 2.pololetí
Přípravná hudební výchova 1 1
Příprava k předmětu sólový zpěv 1 1

Varianta č.2:

předmět: 1.pololetí 2.pololetí
Přípravná hudební výchova 0 0
Příprava k předmětu sólový zpěv 1 1

Varianta č.3:

předmět: 1.pololetí 2.pololetí
Přípravná hudební výchova 0 1
Příprava k předmětu sólový zpěv 1 1

 

Základní studium:

Vyučovací předměty: výuka: 1.r. 2.r 3.r. 4.r. 5.r. 6.r. 7.r.
Sólový zpěv povinný individuální 1 1 1 1 1 1 1
Komorní hra volitelný Skupinová / kolektivní  1* 1* 1* 1 1 1 1
Sborový zpěv 2* 2* 2* 2 2 2 2
Hudební nauka volitelný kolektivní 1 1 1 1 1
Hudební seminář 1 1 1 1 1
Hra na 2.nástroj*** nepovinný individuální / skupinová 1 1 1 1 1 1 1

 

  1. stupeň:

Přípravné studium na sólový zpěv: pro žáky kteří neabsolvovali I. stupeň a mají věk 14 let

Vyučovací předmět: 1.r.
Sólový zpěv Povinný** individuální 1

**pro žáky kteří neabsolvovali I.stupeň a mají věk 14 let

 

Základní studium:

Vyučovací předměty: výuka: 1.r. 2.r 3.r. 4.r.
Sólový zpěv povinný individuální 1 1 1 1
Komorní hra volitelný Skupinová / kolektivní 1 1 1 1
Sborový zpěv 1 1 1 1
Hra na 2.nástroj*** nepovinný individuální / skupinová 1 1 1 1

* nepovinný předmět , *** hra na druhý nástroj se řídí vzdělávacím obsahem pro tento nástroj

Vzdělávací obsah vyučovacích předmětů:

Přípravné studium:

Žák:

  • má osvojené návyky správného držení těla
  • tleskáním si procvičuje jednoduché rytmické útvary

 

Základní studium:

 

1.ročník:

Žák:

  • osvojuje si přirozený postoj při zpěvu
  • zpívá jednoduchá hlasová cvičení ve své poloze
  • zvládne zpěv jednoduché lidové písně s hudebním doprovodem
  • chápe zpívaný text

 

2.ročník:

Žák:

  • vzpřímeně, dýchá volně, zapojuje bránici
  • ovládá ústa, správně artikuluje
  • osvojuje si měkké nasazení tónu
  • osvojuje si dynamické výrazové prostředky
  • zkouší se zpěv zpaměti

 

3.ročník:

Žák:

  • dbá na správné držení těla, užívá dechovou oporu, intonuje, artikuluje, uvolněný krk a brada
  • vnímá náladu skladby a dokáže ji jednoduše vyjádřit
  • osvojuje si jednoduchou práci s hlasem
  • rozvíjí práci s dynamikou

 

4.ročník:

Žák:

  • samostatně se rozezpívá
  • propojuje ovládání dechu, těla a přirozeného pěveckého projevu
  • seznamuje se s pojmy hlavová a hrudní resonance, propojuje je brumendem
  • kontroluje žeberně brániční dýchání
  • umí popsat svůj zdravotně pěvecký stav

 

5.ročník:

Žák:

  • rozumí základní pěvecké terminologii
  • vyrovnává přechodné tóny, zpívá legato
  • zpívá lidové a umělé písně, pracuje s intonací a výrazem písně
  • seznamuje se s hlasovou hygienou

 

6.ročník:

Žák:

  • získává jednotou barvu v celém svém rozsahu
  • hlasovým projevem umí vyjádřit náladu písně
  • zná kladné i záporné aspekty pěvecké produkce

 

7.ročník:

Žák:

  • podílí se na výběru absolventského repertoáru
  • při produkci používá samostatně získané dovednosti
  • vystihne charakter písně a orientuje se v hudebních stylech
  • pracuje s hudebním doprovodem

 

II.Stupeň:

Přípravné studium:

Žák:

  • osvojuje si základní návyky sólového zpěvu
  • ovládá znalost notového zápisu
  • ovládá teorii hlasového projevu

 

  1. – 2. ročník:

Žák:

  • pracuje se všemi rezonančními prostory těla a používá dechovou oporu
  • propojuje rejstříky
  • dokáže improvizovat
  • zpívá z listu i zpaměti
  • zapojuje se do komorní hry (přiměřeného složení)

 

3.- 4.ročník:

Žák:

  • orientuje se v notovém zápise
  • má všeobecný přehled o zpěvu a souvisejících tématech
  • profiluje se podle svého vlastního zájmu
  • samostatně nastuduje přiměřeně obtížný absolventský repertoár II. stupně

 

 

Vyučovací předměty:

Komorní hra, Sborový zpěv, Hudební nauka a Hudební seminář jsou uvedeny v kapitole Volitelné předměty na konci oddílu 5.1.Hudební obor.

 

sex cams